Bugün...Şu Büyük Otelin Önündeki Ters Yola Girip ‘U’ Çekilen Yere Çözüm Bulun! (Özel Haber)
Tarih: 05-02-2019 01:18:59 + -


Karayolları'nın ‘U’ dönüşü yapılamaz, ters yöne giremezsiniz gibi uyarıcı trafik levha ve işaretleri bulunduğu halde, Büyük Otelin önündeki ters yola girip ‘U’ çekilen yere neden bir çözüm bulunulmuyor?


Şu Büyük Otelin Önündeki Ters Yola Girip ‘U’ Çekilen Yere Çözüm Bulun! (Özel Haber)

Çözüm Bulun Veya Dönüşü Olmayan Hataya Dur Deyin!

 

Çankırı; Bu memleketin ekmeğini yiyip, suyunu içerek, gözünün içine baka baka insanımızın hayalleri ve sevdası için gerekenleri yapmayanların yeri değildir.

 

Çankırı’da Büyük Otel Önünden, Yapraklı Karayoluna geçilecek güzergah üzerinde kalan, Karayollarının ‘U’ dönüşü yapılamaz, ters yöne giremezsiniz gibi uyarıcı trafik levha ve işaretleri bulunduğu halde, Büyük Otelin önündeki ters yola girip ‘U’ çekilen yere neden bir çözüm bulunulmuyor?

 

Vurdum Duymazlığınızla İsyan Ettiriyorsunuz!

 

Yinede Allah göstermesin de burada kaza olup insanlar yaralanıp veya hayatını kaybedecek diye bekleyen yetkililer neden burayı görmezce den geliyorlar ki? Gerçi ne olacak ki; yaşanacak ölümlü bir kazada Ahmet Yesevi Camii’nde en ön safta cenazelere katılır, saf tutarsınız sonrada unutur gidersiniz. Kimse ölmeden görün artık bu rezilliği diyor; halk adına isyan ediyoruz.

 

İlgilenen Yok!

 

Çankırı; Sorumlu sorumsuzların, yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama, gönlünü hoş tutma yeri değildir.

 

‘U’ dönüşü ihlalleri sonucu yaralanmalı kazaların yanında can kaybının da yaşanabilineceğine dikkat çekerek, ‘U’ çekilen yere çözüm bulun diye sadece rica ediyoruz. Önlem olarak konan levhaları dahi takan yok… Buraya yapılacak tek iş ‘U’ dönüşü yapılan yer ya geriye çekilip yeni bir düzenleme getirilecek veya başka bir caydırıcı önlem alınması içinde 24 saat trafik polisi bekleyecek. Bu taleplerin yerine getirilmesi için girişimde bulunduk, ancak yine ilgilenen olmadı.

 

Kimsenin Bu Özel Haberi Yaptı Diye Kızmaya, Darılmaya Hakkı da Yok, Hukuku da Yok… Sonuçta Kural İhlali Var.

 

Çankırı; Yıllarca kandırılmış ve Çankırı için çalıştığını zannedenlere karşı sabır ve sebatla inanmayı tercih etme yeri değildir.

 

“Duyarlı bölge esnafı ve mahalle sakinleri her gün bölgedeki ihlalleri ve kazaları fotoğraflayarak bana şikayette bulunuyor, yetkililer görmezce den geliyor; sizler bari görmezce den gelmeyin diye yakamızdan tutuyorlar. İnternet Medya sahibi olarak şahsımızda söz konusu yerdeki ihlalleri fotoğraflayarak yetkilileri göreve davet edelim diye düşündük. İnsanların, sürücülerin ve yayaların can güvenliği için yetkililerden yıllardır çözüm bekliyoruz. Kuralsız dönüş yapan araçlara cezai işlem uygulanması için kamera görüntülerini bile izleyen emniyet neden burayla ilgilenmez ki diye olayı sayfamıza taşıyarak farkındalık yaratalım, duyarsız sürücülere ve şehri yönetenlere sesimizi duyuralım istedik.”

 

‘U’ Dönüşünü yasaklayan, üstüne üstlük bunu gösteren birde trafik levhası bulunan bir yer için başka söyleyecek cümle bulamıyoruz. Yaşanacak ölümlü bir kazada Ahmet Yesevi Camii’nde en ön safta cenazelere katılır, saf tutarsınız sonrada unutur gidersiniz.

 

www.haberci18.com  İnternet Medyası olarak diyoruz ki, “Trafik levhaları insanların dilidir”

 

Şehirle ilgili eleştirileri özgürce yapabilen biri gazeteci olarak trafik işaretleri nedir, neleri ifade eder bende dahil herkes iyi ezberlesin. 

 

Trafik kazalarının büyük bir bölümü, trafikte dönüş kurallarına uymamaktan kaynaklanıyor. Şerit değiştirirken ya da sağa-sola manevra yaparken diğer araçların ve yolun müsaitlik durumu çoğu zaman göz ardı ediliyor. Yapılması gereken doğru hareket ise hem kendi güvenliğiniz hem de diğer sürücülerin can güvenliği için dönüş kurallarına riayet etmek.

 

'U' Dönüşü Yapılmaz Levhası, trafikte her ne şekilde olursa olsun, bulunulan yolda geri dönme manevrasının yasaklandığını belirten trafik levhasıdır. Trafikte seyreden sürücülerin bu levhayı gördüğü zaman, bulundukları yolda 'U' dönüş yani geri dönüş yapması kurallar gereği yasaktır.

 

Sürücüler yasa gereği trafik tanzim işaretlerine uymak zorundadır. Bunlara uyulmaması trafikte seyreden diğer kişilerinde riske girmesine neden olur. Trafik güvenliği ve düzeni açısından buna riayet edilmelidir. Trafik levhaları il ve ilçe trafik komisyonları tarafından uygun görülen yerlere yerleştirilir. Bunun aksine yerlere trafik levhası konulamaz. 'U' dönüşü yapılmaz levhası, sürücülerin geri dönüş yapması halinde diğer sürücülerin riske gireceği yerlere konur. Bunun dışına çıkarak trafikte aniden 'U' dönüşü yapılması trafik düzenini bozduğu gibi, trafik güvenliğini riske atar.

 

'U' dönüşü yapılmaz levhası trafikte 'U' dönüşünün yasak olduğunu belirtir. Bu levha 'U' dönüşünün uygunsuz olduğu kavşaklarda kullanılmaktadır. Buna uymamak trafikte asli kusur olarak kabul edilir. Bu levha Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen boyutlarda ve şekilde olur. Kazaların azaltılmasına, gece ve gündüz yol güvenliğinin kolay sağlanmasına destek olur. Trafik levhaları sürücülere ve yayalara kuralları simgelerle anlatan işaretlerdir. Bu nedenle herkesin bu levhaları öğrenmesi ve uyması gerekmektedir. Nokta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 5524 defa okunmuştur.

Etiketler :
mehmet / 14-02-2019 09:47:00

Biz çevre aparman sakinleri olarak bu konyalı pasajındaki galericinin bizim park için kullandığımız konyalı apartmanı karşısı telekom lojmanı köşesine çektiği 4-5 araba yüzünden park yeri sıkıntısı yaşıyoruz. Belediyenin kaldırımı galeri otoparkı olarak işgal edilmiş durumda. Ayrıca yine aynı yarde bulunan araba kiralayan iş yeride araçları ile işgal yapmaktadır. Kaç sefer park yeri yüzünden burda kavga çıktı belki duymuşsunuzdur. Buna bir çözüm bulun lütfen. Şehrin göbeğinde kimse yol işgali yapamaz. Galerici her hafta yeni bir araç ekliyerek park yeri işgalini artırıyor. Bir kaç kişiyi tehtid ettiklerini de duydum. Yetkililer lütfen bu konu ile ilgilenirseniz seviniriz.

Hilmi şan / 08-02-2019 12:04:00

Ankara Samsun yolundaki gibi 10 m içeriden küçük araçlar için yol verilebilir  çok zor değil ve telikesi yok uygun hale getirmek şartıyla.

Recep Gökmen / 05-02-2019 21:18:00

Çok güzel bir yere parmak basmıssınız U dönüşü yapmaMAK sanki kerizlik gibi (!) hele bizim görgülü, saygılı, dürürst (!) inasnımız için. Çözümü diğer arkaşlar yazmış sahipsiz memleketin sahiplerine duyrulur.

Fırat Duran / 05-02-2019 13:49:00

Orda 24 saat polis beklemesi yerine alternatif yol yapılabilir . Ahmet Yesevi tarafından yola giren bi arkadaş karşı yani traktörcülerin ordaki yola geçmesi için önce İstiklal parkının ordan dönüp ardından otogarın ordan mı dönmesi gerekiyo hem emniyet araçları bile geçiyo

vatandaş / 05-02-2019 13:07:00

orada ne güzel dönüş vardı ve insanlar çok rahat dönüyordu, şimdi polisten tutunda normal vatandaşa kadar u dönüşü yapıyor orada where is the mantık... o göbek oradan kaldırılırken ne düşünüldü çok merak ettim.

İsmail / 05-02-2019 13:03:00

Alternatif üretilmesi daha yerinde bir çözüm olacaktır.

Mustafa / 05-02-2019 11:18:00

Şu vakte kadar bir sıkıntı yaşanmadı sonrasındada yaşanmaz umarım.Konuya esas olan bu yer yol geniş olduğundan dolayı bu şekilde kalsada olur. Çözümüne gelince çok kolay olur oda sürücüler 4 km öteden dolanır bence bu şekilde kalmalı.

mehmet / 05-02-2019 10:47:00

Sayın yetkililer, acizane fikrimi paylaşmak istiyorum. En başta terminal için bu otel kavşağının kapatılması hata idi. Buranın kapatılması bütün trafiği bulvara yönlendirdi. Mesai giriş-çıkış saatlerinde bulvarı görüyorsunuz. Bence bu otel kavşağının tekrar açılarak terminal kavşağının kapatılması, yada ikisinin de açık tutulması gerekiyor. Büyük otel ve alt kısımlarına gidecek olanların hepsi bulvara yönlenmiş durumda. İki kavşak peş peşe ışıkda beklemek sıkıntı deniyorsa kavşaklardan uygun olan bir tanesine ankara-kastamonu yönüne alt geçit yapılabilir. tabi biliyorum maliyetini ama çözüm odaklı fikrimi paylaşıyorum. buna para yok deniyorsa iki kavşak trafiğe açılarak bulvar gözlemlenir ve çözüm oluyorsa buna uygun yatırım planlanabilir. Bu sayede kuralsız mecburi u dönüşlerin önüne de geçilir bulvar trafiğinin de. İyi günler.

mehmet / 05-02-2019 09:39:00

Bir çok Vilayette böyle dönüş yolları var ve çokta gerekli, Allah korusun bir kaza ya da aksilik olmadan açılabilir bir dönüş yolu. Ayrıca haberde tam yerinde ve de önemli.

ahmet / 05-02-2019 09:11:00

Yetkililer daha iyi bilir ama, Ahmet Yesevi den gelen yoldan büyük otelin yanına geçen yol arasındaki refüj kaldırılıp buraya kavşak açılırsa sorun çözülür bence

Rıdvan ESKİCİ / 05-02-2019 09:02:00

Öncelikle haber için teşekkürler sonunda burası haber oldu. Buradan hergün geçen birisi olarak U dönüşünün çok tehlikeli olduğunu belirteyim. Karşıya geçerken karşıdan gelen araçı takip ediyorsunuz ancak hiç beklemediğiniz anda sağınızdan araç çıkıveriyor bu da panik yapıyor. Karşıdan gelen araç bazen sinyal kullanmıyor aniden yapraklı yoluna dönüyor o arada U dönüşü yapan araçla çok tehlikeli durumlar yaşanabiliyor. Kesinlikle çözüm şart dönülmez levhası var ama polis bile sürekli U dönüşü yapıyor

HÜSEYİN / 05-02-2019 09:01:00

Mustafa bey birde İlimiz gençleri orada yayalar geçerken drif yapıyorlar bir şey diyincede kabadayılaşıyorlar bunlar bu gücü nereden alıyorlar iç taraftan bir cep yapsalar daha hoş olur.

Recep çevik / 05-02-2019 08:11:00

Merhaba burayı kapatmak bence çözüm değil halka alternatif sunmak lazım biraz geri taraftan bir U dönüşü yapılabilir.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI