Bugün...Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İlimize Geldi
Tarih: 14-03-2019 11:52:00 Güncelleme: 14-03-2019 12:28:00 + -


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli açılış ve etkinliklere katılmak üzere ilimize geldi.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İlimize Geldi

Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ve bakanlığa bağlı Genel Müdürlerin de katılımıyla ilimize gelen Bakan Pakdemirli’yi Çankırı Bölge Trafik Denetleme Şubesi önünde, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek ve çok sayıda AK Partili karşıladı.

 

Karşılamanın ardından Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Bekir Pakdemirli, Belediye Başkanı Hüseyin Boz’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler daha sonra diğer programlara katılmak üzere belediyeden ayrıldı.

 

Bakan Bekir Pakdemirli Tarım ve Orman Sektör Toplantısına Katıldı

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İlimizde gerçekleştirilen Tarım ve Orman Sektör Toplantısına katıldı.

 

Koç Otel’de yapılan toplantıya Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Genel Müdürler ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Çankırı Milletvekilleri Salim Çivitcioğlu, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli birer konuşma yaptılar.

 

Toplantıda konuşan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı’nın Anadolu’nun göbeğinde yer aldığını ifade ederek, “Çankırı, Türkiye’nin en huzurlu kentidir. Ben bu ilde görev yapmaktan çok memnun ve mutluyum. Sayın Bakanımızı ve ekibini de ilimizde görmekten dolayı çok memnun olduk” diye konuştu.

 

Tarım ve Hayvancılığa yapılan yatırımlardan söz eden Pakdemirli ise, çiftçilere yönelik, “Sizlerin tüm ihtiyaç ve sorunlarınızı biliyoruz. Bunların giderilmesi için sizlerle birlikteyiz” dedi. Çankırı özelinde de çiftçilerin sorunlarına vakıf olduklarını ifade eden Bakan Bekir Pakdemirli, sorunların çözümü için canla başla, el ele vererek çalışacaklarını vurguladı.

 

Konuşmaların ardından toplantı, soru cevap şeklinde devam etti. Toplantının sonunda çiftçilere ve misafirlere yemek ikramında bulunuldu.

 

Bakan Pakdemirli'den 'ithal patates' açıklaması

 

Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli, çeşitli ziyaretlerde bulunup, açılışlara katılmak üzere Çankırı'ya geldi. Kentte ilk olarak Çankırı Belediyesi'ni ziyaret eden Bakan Pakdemirli, Belediye Başkanı Hüseyin Boz'dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Pakdemirli, ardından partisinin seçim bürosu açılışına katıldı. Açılışta toplananlara seslenen Bakan Pakdemirli, Türk milletinin İstiklal Marşı ve ezan gibi değerlerin altında toplandığını belirtti.

 

'Bizimkisi Hizmet Siyaseti'

 

Bakan Pakdemirli, 31 Mart yerel seçimlerinin Türkiye'nin istikrarı ile ilgili kararın verileceği bir seçim olacağını söyledi. Bu seçimin çok önemli olduğuna vurgu yapan Pakdemirli, Hem yerel seçim var, hem de beka meselesi. Kalede, surda delik açmaya çalışıyorlar, surda delik açılmasına müsaade edecek miyiz Bizimkisi hizmet siyaseti onlarınki laf siyaseti. Onların işi laf siyaseti, onlar çamur atmaktan başka bir şey bilmiyor. Halktan o kadar kopuklar ki, 81 ili dolaşıyoruz sahada yoklar, sahada sadece bizler ve sizler varsınız dedi.

 

'Biz Üreticiyi De Tüketiciyi De Koruyacağız'

 

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin her zaman patates üretiminde dünyada ilk 10 içerisinde olduğunu bildirdi. Pakdemirli, patates ithalatı ile ilgili olarak, şöyle konuştu:

 

Teknik bir karantina ile ilgili bir konuyu alıp bizi yalanlarla yıpratmaya çalışıyorlar. Yok efendim ithalat, yok efendim şu. Türkiye şu an yağışlı bir sezon geçiriyor. Bu nedenle biraz ekimler gecikti, hasat tarihi de 15-20 gün gecikebilir. Tedbir amaçlı, ihtiyaten bir emniyet sübabı oluşturmak için özel sektöre Türkiye üretiminin yüzde 3'ü 5'i kadar bir kota tanımladık. Gelip gelmeyeceği de belli değil. Herhangi spekülatif bir piyasa hareket olmasın diye. Tüketicilerimiz patatesi pahalı yemesin diye. Onu da diyorlar ki; 'Türkiye'de yasakladınız, artık her şeyi ithal ediyorsunuz' Yalan ve iftira. Bunların işi çamur siyaseti. Çamur at izi kalsın. Bir de demişler ki; 'bakanın danışmanı olduğu bir firma bu patatesleri getirecek' O da tamamen yalan. O bahsettikleri firma dondurulmuş patates yapıyor. Bizim bahsettiğimiz Türkiye'ye gelmesi muhtemel patates kabuklu patatesi. Yani burada hedef belli hedef hükümetimiz. Biz üreticiyi de tüketiciyi de koruyacağız.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ithalatı kararının alınmasıyla ilgili, "Spekülatif şekilde özellikle seçim zamanında fiyatların artmaması amacıyla alınmış bir ön tedbirdir. Daha da komiği diyor ki, 'Bu patatesleri de Bakanın danışmanı olduğu firma ithal edecek'. Her kim bunu söylüyorsa, sosyal medya dahil, genel başkanlar da dahil olmak üzere hepsi yargı karşısında bedelini ödeyecek." dedi.
 

Çankırı'daki ziyaret ve açılış töreninin ardından kentteki bir otelde düzenlenen "Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı"na katılan Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetleri döneminde tarım ve ormancılık alanında gerçekleştirilen yatırımları anlattı.
 

Yaklaşık 8 aydır bakanlık görevinde bulunduğunu, masa başında değil, sahada gezip üretici ve çiftçilerle konuşarak kararlar aldıklarını belirten Pakdemirli, nisan ayında Türkiye'nin 81 ilini dolaşmış olacağını söyledi.
 

Çiftçi ve üreticinin dertlerini bildiğini, sorunların çözülmesi için mevcut kadroların azmi ve kararlılığı bulunduğunu dile getiren Pakdemirli, "Şu seçimleri bir geçelim, geçtikten sonra göreceksiniz başta tarım sektörü olmak üzere tüm sektörlerde bir rahatlama olacak. Sizleri mutlu etme yolunda her türlü adımı atacağız inşallah." diye konuştu.

 

Türkiye'de tarımın savunma sanayisinden önemli olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti: 
 

"Her gün ordumuzla ilgili bir şeyler söylemiyoruz, konuşmuyoruz. Ordumuzda, 'Şu askerimizi beğenmedik, şunu beğenmedik, bu iş yanlış gidiyor' falan demiyoruz. Çünkü bizim için mukaddes. Aslında tarım da öyle. Avrupa'da Türkiye, tarımsal hasılada birinci sıradadır. Bunlar gerçek veri, safsata değil, yalan değil, çamur siyaseti değil. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün resmi rakamlarıdır. Küçükbaş hayvancılıkta Avrupa'da birinciyiz, büyükbaşta da Fransa'nın ardından ikinciyiz. Türkiye'nin durumu Allah'a şükür iyi ama her gün siyasette bir laflar duyuyoruz. Bir genel başkan çıkıyor, 'Saman ithal ettiniz' diyor. Kardeşim, bir rakamlara bak, rakam konuş. Sen genel başkansın, senin hata yapma lüksün yok, senin rezil olma lüksün yok ancak bunlar rezilliğe alışmışlar. Diyorlar ki ben çamuru atayım, izi kalsın."
 

Türkiye'de bir dönem saman ithal edildiğine dikkati çeken Pakdemirli, "Göreve gelince, 'Çıkartın şunun verilerini bakalım' dedim. 9 bin ton saman ithal edilmiş. Türkiye'nin saman ihtiyacı 66 milyon ton. Yani on binde birinden daha az bir samanı birisi ithal etmiş. İthal edebilir. Türkiye bazı ürünlerde ithal de edebilir, ihraç da edebilir. Önemli olan Türkiye tarımsal ürünlerin ithalatı ve ihracatında fazla veriyor mu, buna bakmamız lazım. Türkiye 18 milyar dolar ihracatı, 12 milyar dolar ithalatıyla bu konuda tarım ürünlerinde fazla veren bir ülkedir. Bunu konuşmamız lazım ama çamur atıyorlar." ifadelerini kullandı.
 

"Bakanlığın sorumluluğunun ne olduğunu bilecek kadar akıllı bir adamım"
 

Bakan Pakdemirli, İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener'in, "Türkiye'de patates ekiminin yasaklandığı" şeklinde bir söylemi olduğunu anımsatarak, "İnsanın saçını başını yolası geliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye'de üst üste en kötü her yıl 4,5 milyon ton patates üretiliyor. Karantina ile ilgili alınmış bir kararı, yasaklanmış gibi gösteriyorlar." diye konuştu.
 

Bu yıl yağışların bol olduğu için ekimlerin geciktiğini, tedbiren bir stok oluşturmak için Türkiye'nin patates tüketiminin yüzde 5'ini geçmeyecek şekilde 200 bin tonluk patates ithalatı için kota açıklandığını bildiren Pakdemirli, şöyle devam etti: 
 

"O da üreticiye zarar vermeyecek bir şey. Çünkü hasat en erken haziranda başlıyor Türkiye'de. Tüketicimiz pahalıya yemesin diye. Bizim görevimiz üreticiyi korumak ama aynı zaman da tüketiciyi de kollamamız gerekiyor. Spekülatif şekilde özellikle seçim zamanında fiyatların artmaması amacıyla alınmış bir ön tedbirdir. Daha da komiği diyor ki, 'Bu patatesleri de Bakanın danışmanı olduğu firma ithal edecek'. Her kim bunu söylüyorsa, sosyal medya dahil, genel başkanlar da dahil olmak üzere hepsi yargı karşısında bedelini ödeyecek. Benim bakanlığım öncesinde danışmanlığını yaptığım bir firma var ama biz sofralık patatesle ilgili bir kota koymuşuz, ithal edilecek. Bildiğiniz elimize bıçağı alıp kabuğunu soyacağımız patates ithal edeceğiz. Benim danışmanlığını yaptığım firmanın bir kilogram taze patates işi yok, dondurulmuş patates işi yapmış. Ben Türkiye'de 16 kişiye nasip olmuş bir görevin başındayım. Bakanlık görevimin haberini aldığım anda bütün ücretli işlerimin hepsinden istifa ettim. Bir bakanlığın sorumluluğunun ne olduğunu bilecek kadar akıllı bir adamım, bunun da nasıl bir etik gerektirdiğini bilecek bir insanım."
 

Pakdemirli, muhalefetin tabana zıt üç konuyu bir araya ekleyip bakanlık ve şahsının üzerinden hükümeti yıpratarak oy devşirmeye çalıştığını ancak milletin onlara cevabı sandıkta vereceğine inandığını kaydetti.
 

Basına kapalı olarak bir süre daha devam eden toplantıda Bakan Pakdemirli, üretici ve çiftçilerin sorunlarını dinledi.
 

Toplantıya Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu da katıldı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Çankırı neden bir Davos olmasın, Ilgaz'ı Davos yapacağız inşallah" dedi.
 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çankırı'da çeşitli ziyaretlerde bulundu. Bakan Pakdemirli, Çankırı Belediyesine yaptığı ziyaretten sonra Fuar Yolu'nda AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını yaptı. Bakan Pakdemirli açılışta gündeme dair açıklamalarda bulundu.


Pakdemirli, "Dün İstiklal Marşı'mızın kabulünün 98. yıldönümüydü. İstiklal Marşı ile bu millet tekrar bir hamur tekrar bir ekmek tekrar bir araya gelmiştir. Farklı etnik gruplar bir araya gelmiş ve Türkiye'yi oluşturmuştur. Ama bunlara sabredemeyenler var. Yani bu millet bu değerlerin altında toplantı. Tek millet, tek bayrak, tek devlet temel, altında toplandı. Bizlere 3 tane ağaç kesildi diye suçlamalarla gezi olaylarını çıkaranlar aslında dertleri o camiyi yaptırmamakmış. Ezan sesine bunların tahammülü yok. Bu seçim bir yerel seçim. İlçemizde ilimizde beldemizde belediye başkan adaylarımızı seçeceksiniz. Elbette bu belediye başkan adaylarını seçerken planlarına projelerine bakacağız. Ama diğer taraftan da bu seçim bir sonuç seçimi. Yani bu seçimde yine bir karar vereceğiz. Türkiye'nin istikrarıyla ilgili bir karar vereceğiz" diye konuştu.
 

"Ilgaz'ı Davos yapacağız"
 

Bakan Pakdemirli, "Bakanlığımızın ilk günlerinde bir ekonomik taarruz oldu. Türkiye'nin temel ekonomik göstergelerinde herhangi bir sebep yokken birdenbire dolar 4 liradan 7,5 liraya tırmandırıldı. Allah'a şükür kontrolü ele aldık. Ama sürekli olarak istikrarsızlaştırılmaya maruz bırakılıyoruz. Karı, kara çevirmemiz lazım. Avrupa bunu yapıyor. Ilgaz'ı Davos yaptığımızda bu sebepten dolayı ilçelerimizde aynı zamanda il merkezine de sirayet edecek. Bugün Avusturya'da sadece kayaktan ülkenin yüzde 60 milli gelirini elde ediyor. Mutlaka evlatlarınızı bu güzel sporla hemhal edin. Çünkü Rabbim her yere böyle bir hediye vermiyor. Ilgaz'a vermiş böyle bir hediyeyi. Bunu siz de kullanın. Kötü alışkanlıklara başvurmadan bu spora girsinler. Dün Sarıkamış'taydık. Tüm kayak hocaları Sarıkamış'tan çıkıyor, neden Ilgaz'dan çıkmasın. Ilgaz da Türkiye ekonomisine insanlarımızı kazandırsın. İnşallah kızlar yolu barajımızı en kısa zamanda yapacağız. Aldığımız kararla hayvan bakım ve kesimhane 30 trilyonluk bir yatırım bakanlık olarak belediyemize desteğimizi vereceğiz. Yapımı hayırlı uğurlu olsun" ifadelerine yer verdi.
 

Pakdemirli kendisine yönelik eleştirilere de cevap vererek, "Dün bir genel başkan hanımefendi demiş ki 'patates ekimini bunlar yasakladı.' İnsan buna güler. Türkiye'de 4,5 milyon ton patates üretiliyor ve Türkiye her zaman patates üretiminde ilk 10'dadır. Teknik bir karantinayla ilgili bir konuyu alıp bizi yalanlarla yıpratmaya çalışıyorlar. Bunların işi çamur siyaseti. Bir de demişler ki 'bakanında danışmanı olduğu bir firma var, o getirecek bütün patatesi.' O da tamamen yalan. O bahsettikleri firma dondurulmuş patates yapıyor. Bizim bahsettiğimiz Türkiye'ye gelmesi muhtemel ürün anadan babadan kalma bildiğiniz normal patates. Yani burada hedef hükümetimiz, sizlersiniz. Bakanlığımızın ve şahsımda bir yıpratma kampanyasıyla yıpratmaya çalışıyorlar. Biz eser siyaseti yapıyoruz. Onlar gibi konuşmuyoruz. Biz daha çok iş yapıyoruz. Onlar konuşadursunlar. En güzel terazi milletin terazisidir" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1620 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI