Bugün...Tekrarlayan Düşükleriniz Varsa Umutsuzluğa Kapılmayın..
Tarih: 31-07-2019 11:18:39 + -


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sayın ilhan Arslanpençe, “Kader” deyip bu tür kayıpları kabullenmek yerine, kayıpların altında yatan nedenlerin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir."dedi.


Tekrarlayan Düşükleriniz Varsa Umutsuzluğa Kapılmayın..

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi sürekli ilerleme ve hizmetlerini genişletme odaklı çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

 

Alınan bilgiye göre; İlk ve devam eden 5 gebeliği de düşük ile sonuçlanması neticesinde umutsuz bir şekilde 2016 yılında Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe’ye başvuran G.K isimli hasta yapılan muayene ve takipler sonrası tekrarlayan gebelik kaybı (Habitüel Abortus) tanısı ile tedavisine başlandı. Hastaya bölgede çok yaygın olan trombofili tanısı konuldu.

 

Hasta ve hasta yakınının beyanına göre; Yaşadığımız düşükler neticesinde artık umudumuzu yitirmiştik. Çok zorlu bir süreç geçirdik ancak doktorumuzun bilgi ve tecrübeleri sayesinde 1 kız geçen hafta da 2. çocuğumuz doğdu ve 1 erkek çocuk sahibi olduk. Başta doktorumuz olmak üzere bu süreçte emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” dedi.

 

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sayın ilhan Arslanpençe şunları söyledi; G.K isimli hastamız bize tükenmişlik hissi ile başvurdu. Bebeğini en kısa sürede kucağına almak anne adayının en büyük isteğidir; ancak kimi zaman yaşanan gebelik kayıpları ile bu hayaller ertelenebiliyor. “Kader” deyip bu tür kayıpları kabullenmek yerine, kayıpların altında yatan nedenlerin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yörede trombofili çok yaygın ve hergün iğne kullanmak gerekiyor. Gebelik kaybı, 20. gebelik haftası öncesi gebeliğin düşükle sonlanmasıdır. Genellikle detaylı araştırmaya üç gebelik kaybı sonrasında başlansa da, iki ardışık düşüğe neden olan sebeplerin görülme sıklığı hemen hemen üç düşük yapan nedenlerle aynı olması nedeniyle araştırmaya güncel bilgiler eşliğinde 2 düşükten sonra da başlanabilir. Tekrarlayan düşükler; genetik, rahime ait anomaliler, endokrin sisteme ait hastalıklar, immunolojik ve hematolojik faktörler, enfeksiyon veya çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmektedir. Hastalara umut ve çare olabilmekten dolayı çok mutluyuz .”

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; “Böyle konuların bilinmesi anlamında ilimiz genelinde ve ilçelerde ekiplerimiz de anketler ve bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır. Tüm çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarı dolu çalışmalarında devamlılıklar diliyoruz.“ denildi.

 

 
Bu haber 1741 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI