Bugun...Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Mustafa Gümüş Yaranağalar Ocaklarını Şenlendirdiler
Tarih: 11-04-2016 13:00:00 Güncelleme: 12-04-2016 13:47:08 + -


Geçmiş yılarda olduğu gibi bu yılda yaran meclislerine çok sayıda Çankırı’nın tanınmış esnafları, daire amirleri ve misafir ağalar katılıyor.


Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Mustafa Gümüş Yaranağalar Ocaklarını Şenlendirdiler

Çankırı kültürünün en önemli simgesi olan geleneksel yaran geceleri, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları tarafından renklendirilmeye devam ediyor.

 

Peşrev, içeri giriş, selamlaşma, mumların yakılmasının ardından başağa ve yaranlara kahve ikramı gerçekleşti.

 

Geçmiş yılarda olduğu gibi bu yılda yaran meclislerine çok sayıda Çankırı’nın tanınmış esnafları, daire amirleri ve misafir ağalar katılıyor. Ocak sahiplerinin davetli misafirleri fire vermeden Yaran Evine akın akın gelerek meclisin havasını teneffüs etme imkanına sahip oluyorlar.

 

Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Mustafa Gümüş Yaranağalar’ın yaran meclisleri selamlama ve akşam havaları ile başlayan yaran ocağı misafirlerin alınması, mahalli havaların söylenip oynanması, orta oyunlarının sergilenmesin den sonra yaran kültürünün tanıtılması, anlatılması başata misafirleri ve tüm yaranları mutlu ediyor, gururlandırıyor.

 

Büyüklere saygı, küçüklere şefkat ve sevgi yanında sosyal yardımlaşma halen yaşanmaktadır. Bu durum, Çankırı'ya gelip de uzun bir süre yaşayan yabancıları dahi hemen etkisi altına almakta, onları da gelenek ve göreneklere tabi kılmaktadır.

 

Kesinlikle yaran ocakları sadece oyun ve eğlence yeri değildir.

 

Son günlerde ülkemizde yaşanan hain terör olaylarını yaren ekibi olarak şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Çankırı İl Müftülüğümüz imam hatipleri yaran meclislerine gelerek Ülkemiz için, Polislerimiz için, Mehmetçiklerimiz için, Şehitlerimizin ruhu, gazilerimizin sağlıkları için Kuran-ı Kerim okuyup dualar ediyorlar. Yani yaran meclislerimizde ve yaran ocaklarımızda abartılı bir eğlence uygulanmıyor.

 

Yaran ocağında mahalli oyunların yanı sıra  hem düşündüren hemde ders veren orta oyunlar sergilendi.  Orta oyunlarında ifade edilen adalet, merhamet ve hakikat değerleri ile bütün insanlığı buluşturması gerektiği sonuçların çıkartıldığı ocaklar, yerler mekânlar yerli, yabancı misafirağalar ile dolup taşıyor. İzdiham yaşanıyor. Öz kültürümüzü bu şuurla ileriye taşımaya çaba gösteriyoruz.

 

Ellerin yıkanmasının ardından yaran takım yemeği ikramında bulundu.

 

Davetlilere Yayla çorbası, Çabada Güveç, Tereyağlı Pirinç Pilavı, Üzüm Hoşafı, Elde sarılmış Yaprak Sarma dolma, Bamya yemeği ve yöremize has Baklava

 

Tatlısı, çay ikram edildi. Oldukça güzel ve eğlenceli geçen gece yenen yemek ve sofra duasıyla kısa bir süre dinlenme faslına geçildi. 

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan “Birlik ve beraberliğimizi devam ettirmek için bu yaran ocaklarımızı yakmaya devam ediyoruz.”

 

Akdoğan “Yaran Türk Örf ve Adetlerinin İslam Ahlak ve Faziletinin bütünleşmesinden meydana gelen ahilik temel prensipleri ile yönetilen kaliteli üretim hilesiz satış felsefesinde esnaf yetiştiren işçisi, memuru ile toplumun her kademesinde görev almış üstün karakterli kişilerin yetiştirildiği özellikle buraya vurgu yapıyorum talim ve terbiye ocağıdır. Oğuzlardan günümüze kadar yaşatılan milli kültür mirasımızdır. Bizler bu kültürlerimize sahip çıktığımız sürece birlik ve beraberliğimiz ebedi olacaktır.”

 

Küçük başağa İbrahim Harmancı Çankırı’nın en önemli kültürel miraslarından birinin yaşatıldığını vurgulayarak, "Yaran, Türkiye’de esnaf ve sanatkârın yoğun olduğu yörelerde teşkilatlanmış ve yaşatılmıştır. Bizde ekibimizle birlikte bu ocakların devamlı yanmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

 

Kalk git kahvelerinin ikramından sonra çalınan Cezayir Türküsü ile yaran meclisi ilerleyen gece saatlerinden sona gece sona erdi. Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Mustafa Gümüş Yaranağalar’ın ocaklarını şenlendiren misafirler ile toplu hatıra fotoğraf çektirildi, misafirler uğurlandı.

 

Kültürün harman olduğu toprak Çankırı’mızdır. Dileğimiz odur ki bundan sonrada toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır. Her Kişi Yaran Olamaz, Er Kişi Yaran olur. Son sözümüzde şudur “Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” saygı ve sevgilerimizle birlikte Ocağınız daim olsun Başağalarım, Yaranağalarım diyoruz.

 

2015-2016 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları:

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Tayfun Sanar

 

Çavuş: Mustafa Tuna

 

Yaranlar: Metin Ekizceli, Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Gürbey Baş, Osman Alaca, Hasan Şimşek, Mahmut Cebeci, Murat Altun, A. Muttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ahmet Kaymak, Murat Gücükçapraz, Resul Demirci, Ahmet Kapdan, Yılmaz Baykın, Resul Yılmaz, İbrahim Kayabaşı, Mehmet Yaren, Mustafa Gümüş, Nevzat Sezer

 

Sazende: Mehmet Bayraktar

 

Ritim Saz: Nazım Ege

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocağınız daim olsun.
Bu haber 8472 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI