Bugun...Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 1 Yaşında Kapılarını Gazetecilere Açtı
Tarih: 01-10-2017 11:12:51 + -


Çankırı Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Betül Tufanoğlu, 1 yaşına giren TRSM ile ilgili olarak biz basın mensuplarına bilgiler verdi.


Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 1 Yaşında Kapılarını Gazetecilere Açtı

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 1 Yaşında 

 

1 yıl önce kurulan Çankırı Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kapılarını gazetecilere açtı. Gazetecilere bilgilendirmelerde bulunan merkez sorumlu Hekimi Uzman Dr. Betül Tufanoğlu 1 yıldır Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin faaliyette olduğunu aktararak bireysel ve toplu terapilerde güzel sonuçlarla karşılaştıklarını aktardı.

 

Çankırı Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Betül Tufanoğlu, 1 yaşına giren TRSM ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

"Şizofreni bipolar bozukluk, psikotik bozukluklar, kronik depresyon gibi uzun süreli tedavi gerektiren hasta grubunda tedavi devamlılığı ve takibi oldukça önemlidir. Böyle kişilerin bireysel takibi mutlaka özenle yapılmalıdır. Hastalarımızın tedavilerini dosya sistemi üzerinden kayıt altına alıyor, düzenli kontrol ederek takiplerini sağlıyoruz. Hekim kontrollü takip sistemi ile tedavilerin kesintiye uğramasının önüne geçerek hastalığın alevlenme dönemlerini kontrol altına almayı, hastanın yatış gereksinimlerini azaltmayı amaçlıyoruz. Bir diğer önemli amacımızda hastanın hastalığını ve belirtilerini anlamasına yardımcı olarak, stresle başa çıkma yöntemleri geliştirme, öz bakım el ve uğraş becerilerini geliştirme, müzikal odaklanma ve dış dünyadaki sosyal uyumu artırmak yolu ile hastalığın neden olduğu dikkat ve el beceri yıkımının önüne geçmek.

 

Merkezimize başvuran hastalar çoğunlukla hastane psikiyatri poliklinikleri, aile hekimlikleri, TRSM gezici ekibinin yaptığı ev ziyaretlerinde tespit edilen hastalar ve mevcut hastaların yönlendirme ve tavsiyesi ile gelen hastalardan oluşmakta. Ruh sağlığında 'Hastalık yoktur hasta vardır' prensibi önemlidir. TRSM'ler her hastanın düzenli takibini ve kişiye uygun olan terapi hizmetlerini belirlemekte ve sunmaktadır. Hastanın sosyal uyumu ve becerileri artmakta ve dolayısıyla sosyal kabulü sağlanıp yaşamda daha fazla ve kaliteli yer almasına olanak sağlanmaktadır." dedi.

 

Kimler TRSM hizmetinden yararlanabilir? Sorusunu yanıtlayan Tufanoğlu “Merkeze organik olmayan psikotik bozukluk, atipik psikoz, şizofreni, sanrılı bozukluk, bipolar afektif bozukluk tanısı bulunan kişiler kabul edilmektedir.” şeklinde konuştu.

 

Merkezin amaçlarına değinen Tufanoğlu “Hafta içi her gün gündüz hizmeti verilmektedir. Amacımız hem hastanın kendisi hem de bakım veren yakını için yaşam kalitesini artırmak, hastaneye yatışları azaltmak ve evde sağlık hizmeti uygulaması ile hastaneye yatmadan yaşadığı ortamda tedavilerinin devamlılığını sağlamak ve bu hastaları topluma kazandırmaktır.” İfadelerine yer verdi.

 

TRSM’de verilen hizmetler hakkında kısa bir değerlendirmede bulunan Tufanoğlu “Tanı tedavi ve TRSM kayıt, Bireysel danışmanlık ve grup terapileri, Aile terapileri, Bireysel bakım planı, TRSM gezici ekip ve ev ziyaretleri hizmetlerimiz arasında yer alıyor.” dedi.

 

TRSM bünyesinde çeşitli faaliyetler yürüttüklerini aktaran Tufanoğlu “Ayrıca; psikososyal beceri eğitimleri, resim ve müzik terapisi, iş uğraşı eğitimleri, sergiler ve kültür gezileri düzenlenmesi, piknik organizasyonları, film gösterimi, özel gün ve doğum günü kutlamaları, mutfak faaliyetleri, okuma atölyesi bulunmaktadır. Çay ikramı ve öğle yemeği merkezde verilmekte ve kişiler bütün hizmetlerden tamamen ücretsiz faydalanabilmektedirler.” dedi.
Bu haber 3318 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI