Bugün...Trafikte Yeni Dönem! Bakan Soylu Eş Zamanlı Olarak Başlattı
Tarih: 06-02-2019 16:10:37 Güncelleme: 06-02-2019 22:42:37 + -


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı doğrultusunda Türkiye'de eş zamanlı olarak "2019-Yaya Öncelikli Trafik Yılı" yaya geçidi uygulaması yapıldı.


Trafikte Yeni Dönem! Bakan Soylu Eş Zamanlı Olarak Başlattı

Trafikte Yeni Dönem!

 

İlimizde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın"

 

Vali Aktaş: "En Kısa Zamanda Yayalara Öncelik Tanımış Olacağız"

 

Yapılan uygulamaya İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı doğrultusunda Türkiye'de eş zamanlı olarak "2019-Yaya Öncelikli Trafik Yılı" yaya geçidi uygulaması yapıldı.

 

Yapılan uygulamada öğrenciler orta refüjde bekleyerek araç sürücülerine pankartlar açması ve uyarması sonucunda yaya geçidi konusunda bilgilendirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "Yaya geçitleriyle ilgili özellikle bugün faaliyet içerisindeyiz. Aslında bu çok geç kalınmış bir çalışma diye düşünüyorum. Maalesef bizim ülkemizde yaya geçitleriyle yayanın karşıya geçidiyle ilgili bir kültür oluşmuş değil. Özellikle içişleri bakanlığımızın şuandaki çalışması bu. Hakikaten ben de gönülden bir vatandaş olarak destekliyorum. İnsanlar yoldan karşıdan karşıya geçerken bir önceliğe sahip değildi. Kendimden örnek veriyorum ben göreve başladıktan sonra şoförlerime talimat verdim yaya geçitlerinde mutlaka yol vereceksiniz diye. Bir kaç sefer yayaların biz yol verirken tehlike yaşadığını bu kurala uymayan sürücüler yüzünden gördüm" dedi.

 

Açıklamalar sonrasında Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından araç sürücülerine bilgilendirme amaçlı broşürler dağıtıldı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülke genelinde eş zamanlı olarak 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' kampanyasını başlattı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan ’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ kampanyasını ülke genelinde eş zamanlı olarak başlattı.

 

Bakan Soylu Ankara’da düzenlenen törende şunları söyledi:

 

Eskiden bize okullarda hep şöyle öğretildi; ilk önce sağa bakacağız, sonra sola bakacağız, tekrar sağa bakacağız. Bunu anlamı şuydu: Trafikte sorumluluk yayaya ait. Yol boşsa çıkacaksın, arabayı kollayacaksın bir şey olursa kusur da dikkatsizlik ve tedbirsizlikten sana ait olacak.

 

Oysa yeni kanunda 74. madde yaptığımız değişiklik çok net: Artık kavşaklarda, trafik lambası olmayan yaya geçidinde, ayrıca trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini gördüğü zaman ve yayayı da gördüğü zaman yavaşlayacaklar.

 

Eskiden nezaketle yol veriliyordu. Veya vermiyorlardı. Oysa şimdi araçlar gelecekler, yaya geçidinde duracaklar, yayanın geçmesini bekleyecekler ve ardından yolculuklarına devam edecekler. İşte buradaki en temel değişiklik bu.

 

Bu eskiden belki bir nezaketti bir ricaydı ama şimdi ülkemiz geliştikçe kurallarımız da gelişmektedir ve bu adımlar hep birlikte atılmaktadır.

 

Şu anda 81 vilayetimizde 81 valimiz, kaymakamlarımız, il emniyet müdürlerimiz, jandarma komutanlarımız, tüm arkadaşlarımız bu devlet eylemine yine aynı böyle mütevazi ama sesimizi duyurabileceğimiz bir anlayışla katılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2382 defa okunmuştur.

Etiketler :
Vatandaş / 06-02-2019 23:57:00

Bizim insanımız bu kuralı sırf karşı sürücü ceza yesin diye yola atlar, adam köşede bekler baktı araba geliyor atlar yola hoop ceza ne kadar güzel insanlara eğlence çıkıyor....Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI