Bugün...Tüm Türkiye’de Olduğu Gibi Çankırı’da da "Yaya Öncelikli Trafik Eylemi" Yapılacak
Tarih: 05-02-2019 20:48:41 + -


"2019-Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kapsamında tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak 6 Şubat 2019 Çarşamba günü (yarın) saat 12.30'da Çankırı 100.Yıl Kültür Merkezi önünde Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş'ın katılımıyla farkındalık faaliyeti gerçekleştirilecektir.


Tüm Türkiye’de Olduğu Gibi Çankırı’da da

"2019-Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kapsamında tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak 6 Şubat 2019 Çarşamba günü (yarın) saat 12.30'da Çankırı 100.Yıl Kültür Merkezi önünde Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş'ın katılımıyla farkındalık faaliyeti gerçekleştirilecektir.

 

"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın"

 

Çankırı’da da Etkinlik Düzenlenecek

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş “yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla şehrimiz 100.Yıl Kültür Merkezi önünde düzenlenecek "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" eylemine katılacak.

 

Yarın saat 12.00-13.30'da 81 ilde eş zamanlı yapılacak etkinlikte, Araç sürücülerine broşür dağıtılacak.

 

"Yaya Öncelikli Trafik" kapsamında hazırlanan afiş ve pankartların, tüm il ve ilçe merkezlerindeki kamu kurum ile kuruluşlarına asılması sağlanacak.

 

Etkinliğin yapılacağı yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından el broşürleri, sürücü ve yayalara dağıtılacak. Ayrıca yaya güvenliğine yönelik hazırlanan videonun yaşam tünellerinde ve uygun yerlerde gösterimi yapılacak.

 

Dezavantajlı Grupların Trafikteki Sorunlarına Dikkat Çekilecek

 

Vali ve kaymakamların koordinesinde, yoğun kullanılan ışıksız bir yaya geçidinde, il ve ilçede görev yapan kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin yönetici ile temsilcilerinin yanı sıra toplumda "dezavantajlı grup" olarak adlandırılan çocuk, yaşlı ve engellilerin katılımı sağlanarak etkinlik düzenlenecek.

 

Bu etkinlikte dezavantajlı grupların trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunlara da dikkati çekmek amacıyla, kampanya sloganın kullanıldığı döviz ve pankartların çocuk, yaşlı ve engelliler tarafından taşınması gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "yaya öncelikli trafik eylemi" yapacak

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi yayaların geçitleri kullanmalarının teşvik edilmesi ve buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla Ankara'da düzenlenecek eyleme katılacak.

 

Edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı, uzun yıllardır Türkiye'nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve buna ilişkin farkındalık oluşturabilmek için projeler üretiyor.

 

Yılda 7 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine, 300 bin vatandaşın yaralanmasına neden olan trafik meselesine çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenleniyor.

 

Bu kapsamda "Kırmızı Düdük", "Bu Yolda Hep Birlikteyiz" ve "Çocuklar, Polis, Jandarma Trafik Denetiminde" kampanyaları başlatıldı.

 

Hava araçlarıyla kontrol, trafik denetimlerinde yüz yüze iletişimin artırılması, ekiplere motosiklet takviyesi, otoyollarda ortalama hız koridoru oluşturulması, kazaların yoğun meydana geldiği yer ve saatlerde ekip ile personel sayısının iki katına çıkarılması, ekiplerin görünürlüğünün artırılması ve trafik eğitimleri gibi birçok uygulama hayata geçirildi.

 

Bu çerçevede Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde değişiklik de yapıldı. Bu değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik yeni bir adım daha atıldı.

 

"Yaya Öncelikli Trafik Kanunu" ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.

 

Bakan Soylu'nun "Trafik Birim Amirleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme" toplantısında "yaya öncelikli trafik" uygulaması için kullandığı "Devlet eylem yapar mı? Evet, devlet önümüzdeki günlerde eylem yapacak." ifadesinin detayları da belli oldu.

 

Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganıyla, 2019 "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.

 

Yatay ve dikey işaretlemedeki eksiklikler giderilecek

 

Vali ve kaymakamlar tarafından okul yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit ettirilecek. Belediyelerce en kısa sürede bu işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirlerin alınması sağlanacak.

 

Yine valiler ve kaymakamların koordinesinde yarın tüm okullarda "Yaya Geçidi Kullanımı ve Yaya Öncelikli Trafik" konulu programlar yapılacak.

 

Uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş ile çıkışları, önleri ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecek.

 
Bu haber 3893 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI