Bugun...TÜRKAV Sarıkamış Şehitlerini Andı
Tarih: 07-01-2017 07:44:42 Güncelleme: 07-01-2017 07:54:42 + -


Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi. Vatan toprağını düşman çizmelerinden kurtarmak için yola çıkanlar, Allahuekber dağlarında, Allah'a kavuştular. Ruhları şad olsun.


TÜRKAV Sarıkamış Şehitlerini Andı

Sarıkamış Harekâtının 102. yılında "Ezan Susmasın, Vatan bölünmesin, Göklerde dalgalanan Al Bayrak Ebediyen Dalgalansın" diye şahadet şerbetini içen Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıldı.

 

Anma programında konuşan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı “Sarıkamış şehitleri, yazlık giysiler ve çarıklarla eksi 45 derece soğuk ve tipide kahramanlık destanı yazmışlardır” dedi.

 

Saygıyı en son damlasına kadar hak eden Sarıkamış’taki şehit düşen ecdadını unutmayıp beyaz soğuğa rağmen gelen vatansever Bey efendiler hanım efendiler, sevgili gençler, kıymetli basın mensupları.

 

TÜRKAV olarak bu sene 5.sini düzenlediğimiz geleneksel Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliğine hoş geldiniz.

 

At sırtında doğan, yürümeden ok atmaya başlayan, kahramanlık yapmadan isim almayan bir milletin asil mensupları. Her döneme damgamızı vurmuş, kahramanlıklarımız ile tarih denen yazgıları yeniden, yeniden yazmışızdır. Düşmana kolay kolay geçit vermeyen inanca, çelik gibi bir iradeye sahip olduğumuzu tüm dünya bilir. Malazgirt zaferinin şanlı komutanı Aplarslan’ın esiri Diyojen’e davrandığı kadar nazik, Kosova’da benim canımı al, lakin bu Müslüman orduya yenilgi acısını tattırma yarabbim diye dua eden Murat Hüdavendigar kadar milliyetçi, Çanakkale’de size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diyen Başkomutanımız Mustafa Kemal’in inancı kadar inançlı olduğumuzdan; zaferden zafere koşmuşuzdur.

 

Şehit düşmüşüzdür, gazi olmuşuzdur. Bu dünyadan ayrılıyor veya sakat kaldık diye üzülmemiş bilakis böyle kutsal bir mertebeye ulaştığımız için mutlu olmuşuzdur. Bu mertebelerle gururlanmamıza rağmen, içimizi çok acıtan,benliğimizde derin izler bırakan Sarıkamış’ı yaşamışızdır.  90.000 vatan evladı 102 yıl önce Ardahan’ı, Kars’ı, Sarıkamış’ı Rus-Ermeni istilasından kurtarmak için cepheye sürülmüş; kurşun atamadan, düşman kurşunu yemeden eksi 39 derecede kara ve tipiye yenilerek şehit düşmüşlerdi.

 

Üçüncü Ordunun 9, 10, 11. Kolorduları, 24 Aralık 1914 günü şiddetli soğuğa rağmen Büyük Sarıkamış Çevirme ve Kuşatma Harekâtına başlamış. Ayrıca, gerilla harbi yapan yarı resmi Türk çeteleri de, Ardahan’a hareket etmişti. Üçüncü Ordudan bazı kıtalar, 24-25 Aralık gecesi, Sarıkamış’a ulaşmayı başarmış. Ancak, Allahü Ekber Dağlarını aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar, gerekse mevcut silahları yönünden çok zayiat ve kayıp vermişlerdi. Allahü Ekber Dağlarını aşan Mehmetçiklerden bir kol da, Sarıkamış’ın doğusundaki Selim İstasyonuna vararak demiryolunu tahrip edince, Sarıkamış’taki Rus kolorduları paniğe uğramıştı. Gayriresmî Türk çeteleri de, 1915 yılı başında Ardahan’a girmişti. Rus Kafkas Ordusu Başkumandanı, Üçüncü Ordunun ilerleyişi üzerine; 2-3 Ocak 1915 günlerinde telsiz-telgraf ile müttefikleri Fransa ve İngiltere’ye, günde birkaç defa yalvarırcasına başvurarak: “Telefon konuşmalarını durduran soğuk ve kış, Türk ordusunu engelleyemiyor. İkinci bir cephe açmazsak; Türk ordularının ilerlemesi durdurulamaz…” haberini gönderiyordu.

 

Kış, 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 150 000 kişilik ordunun 90.000’i donarak şehit düşmüşlerdir. Bu harekâtta Ruslar da 32 000 kayıp verdiler.

 

Bu olayı en veciz biçimde Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkanının anılarında buluyoruz:

 

”İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda… Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Çünkü onlar bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

 

Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi. Vatan toprağını düşman çizmelerinden kurtarmak için yola çıkanlar, Allahuekber dağlarında, Allaha kavuştular. Ruhları şad olsun.

 

Onları yad etmek, bir nebze de olsa onların yaşadıklarını yaşamak ve onların hasret kaldıkları sıcacık bir tas çorbayı içip, elhamdülillah deyip; ruhlarına bir Fatiha göndererek şükranlarımızı sunmak TÜRKAV olarak niyetimizdi.

 

Ey şehidim seni, donarak şehit düşen seni içimiz sızlayarak; ay-yıldızlı bayrağımız dalgalandıkça, ezanımız semaları süsledikçe, istiklal marşımız coşkuyla söylendikçe unutmayacağız. Unutturmayacağız. Huzur içinde uyu.

 

Burada sözlerime son verirken katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı sizlere TÜRKAV yönetim kurulu adına çok teşekkür ediyorum.

 

Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun. Ne mutlu Türküm diyene.

 
Bu haber 2340 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI