Bugün...Türkiye’de Yılın Kalfası Seçilen Çankırılı Hemşehrimiz Gamze Demiröz Ödülünü Aldı
Tarih: 25-09-2018 08:45:10 + -


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'de 'Yılın Çırağı' seçilen Mustafa Sankaya, 'Yılın Kalfası' seçilen Gamze Demiröz ile 'Yılın Ustası' seçilen Osman Kalay'a ödüllerini verdi.


Türkiye’de Yılın Kalfası Seçilen Çankırılı Hemşehrimiz Gamze Demiröz Ödülünü Aldı

Gamze Demiröz Ödülünü  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Elinden Aldı

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Geleneği olmayanın, geleceği olmaz” dedi.

 

Kırşehir'e 31'inci Ahilik Haftası ve 54'üncü Esnaf Bayramı kutlamaları için gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geleneği olmayanın geleceğinin de olmayacağını belirterek Ahilik kültürünün önemine dikkat çekti.

 

Ahilik kültüründeki usta-çırak ilişkisine de değinen Oktay, "Ahilik kültüründe ustalar çırağının her türlü sıkıntısında onu kollayan bir ağabeyi, bilgisini karşılıksız ve muhabbetle paylaşan bir öğretmeni, neredeyse babası mesabesinde onu gözeten bir abisidir. Çırak da ustasını böyle gördüğü için Ahilik kültürünün yaşandığı bir sistemde işçi işveren ayrımı olmaz. Aralarında bir çatışma yaşanmaz. Ahi teşkilatı içinde yaşanan dükkana çırak olarak giren bir genç için orası, hem mesleğinin inceliklerini öğreneceği bir işyeri hem hayatını idame ettireceği bir rızık kapısı, hem dinini, ilimi, bilgisini, görgüsünü geliştireceği bir okul hem de ahlakını güzelleştireceği bir hikmet yurdudur. Şed Kuşatma törenlerine bu tören esnasındaki ifadelere baktığımızda bu gerçeğin çok daha net bir şekilde görüleceğine inanıyorum" dedi.

 

31. Ahilik Haftası Kutlamaları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun teşrifleriyle Belediye meydanında yapılmıştır.

 

Bu törende daha önce  meslek ahlakı-mesleki bilgi ve beceri gibi ahilik düsturları esas alınarak belirlenen; Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri Gamze Demiröz ilimizde yılın kalfası, Tunahan Ölmez ise ilimizde yılın çırağı seçilmiştir. Ödüllerini Çankırı’daki Ahilik Törenlerinde  Bakanımız Süleyman Soylu takdim etmiştir.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuşmasının ardından Türkiye'de 'Yılın Çırağı' seçilen Mustafa Sankaya, 'Yılın Kalfası' seçilen Gamze Demiröz ile 'Yılın Ustası' seçilen Osman Kalay'a ödüllerini verdi.

 

Ayrıca öğrencimiz Gamze Demiröz Türkiye de yılın kalfası seçilmiş olup ödülünü 22 Eylül Cumartesi günü Kırşehir de yapılan Ahilik töreninde aldı.

 

Öğrencilerimizi ve yetişmesinde emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

 

 

 
Bu haber 3333 defa okunmuştur.

Etiketler :
OSMAN SOYDAŞ / 25-09-2018 16:44:00

Afferin kardeşimize yetişmesinde emeği geçen ve bu emeğin hakkını veren herkesten Allah razı olsun.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI