Bugün...Türkiye'nin İlk Bayan İHA Pilotu Çankırı'da Test Uçuşu Yaptı
Tarih: 13-01-2019 21:35:16 + -


Otonom iniş kalkış ve otonom görev yapabilme kabiliyetlerine sahip iha'ya Sultan Alparslanın komutanlarından Çankırı Fatihi Karatekin'in adı verildi.


Türkiye'nin İlk Bayan İHA Pilotu Çankırı'da Test Uçuşu Yaptı

Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle Çankırı TOBB Fen Lisesi'nde yürütülen bir proje'de askeri standartlara yakın ölçekte İHA üretildi.

 

Otonom iniş kalkış ve otonom görev yapabilme kabiliyetlerine sahip iha'ya Sultan Alparslanın komutanlarından Çankırı Fatihi Karatekin'in adı verildi.

 

5 Saat havada kalabilen, 12 Bin Feet irtifaya çıkabilen Karatekin İHA şimdilik 150 km menzile sahip Sivil Savunma ve arama kurtarma çalışmalarında görev yapması planlanan İHA 100 km uzaktan canlı görüntü aktarma özelliğine sahip.

 

13 Ocak Pazar günü ilk test uçuşunu yapan pilotlar ise Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencilerinden Alkın Bak ile Belinay Özçelik oldu.

 

Türkiye'nin ilk bayan İHA pilotu Belinay Özçelik Karatekin İHA ile okul üzerinden uçuş yaptı, Özçelik'in okul önünden alçak uçuşla Bayrağı selamlaması ise izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Çankırı TOBB Fen Lisesi Müdürü Nazır Şahin ise yaptığı açıklama da teknoloji üreten bir Türkiye için teknoloji becerilerine sahip gençler yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, okulun önüne yaptıkları pist ile birlikte Türkiye de uçuş pistine sahip tek Lise olduklarını söyledi.

 

Karatekin İHA'nın test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Şahin, İHA'mızı öğrencilerimiz için bir eğitim ve ARGE platformu olarak kullanacaklarını gelecekte üstün milli teknolojiyi üretecek gençler bizim öğrencilerimiz arasından çıkacak şeklinde konuştu.

 

İHA Test Uçuş törenine İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Gençlik ve Spor il müdürü Ekrem Gerginci ve Kurum Müdürleri katıldı.

 

İşte Detaylar:

 

Çankırı'da lise öğrencileri, kendilerini geliştirmek amacıyla insansız hava aracı yapımı üzerinde çalışma gerçekleştiriyor.

 

Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle "Karatekin İHA" projesi başlatıldı. Proje kapsamında atölyeye çevrilen sınıfta öğrencilere, insansız hava aracıyla ilgili seminer verilerek İHA yapımı anlatılıyor.

 

Projede yer alan 22 öğrencinin atölyede İHA ile ilgili çalışmalar yürüterek, geleceğe yönelik fikir sahibi olmaları hedefleniyor.

 

Öğrencilerin yapacağı insansız hava aracı, önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

 

Okul müdürü Nazır Şahin, yaptığı açıklamada, insansız hava aracına, Çankırı'nın fatihi olarak bilinen Karatekin Gazi'nin ismini koyduklarını söyledi.

 

Projenin tamamlanmasının 3 ayı bulacağını belirten Şahin, "Günümüz gençlerine, geleceğe yerli ve milli üretim yapacak beyinlere altyapı oluşturmak istiyoruz. Çünkü birçok şeyi dışarıdan aldık ve bağımlı hale geldik." dedi.

 

Gençlerin proje kapsamında kazanacakları fikirler sayesinde ilerleyen yıllarda Türkiye'nin kendi teknolojisini üretebileceğini anlatan Şahin, "Kendi elektronik sistemimizi programlayıp bunları üretebilecek nesil buradan çıkacak. Fen liselerinin görevi de bu. Burada o altyapıyı oluşturarak bilgisayar programcılığı, yapay zeka, insansız hava aracı konusunda eğitim alan bir öğrenci, ileride mutlaka bu alanda ürün üretecektir." diye konuştu.

 

Okulun önünde pist oluşturarak havacılık etkinlikleri yapmayı planladıklarını dile getiren Şahin, öğrencileri bu tür hobilere yönlendirmek istediklerini kaydetti.

 

Projede yer alan öğrencilerden Metin Bak da okulda her türlü imkana sahip olduklarını vurgulayarak, "Simülasyon ile pilotluk eğitimi de alıyoruz. Bu imkanlar, ileriye yönelik kendimizi geliştirmemizi sağlıyor." ifadesini kullandı.

 

Öğrencilerden Tuğçe Abaz da projeye başladıktan sonra kendini geliştirdiğini, projenin ilerleyen yıllarda hayatını etkileyeceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 4125 defa okunmuştur.

Etiketler :
Nuri ERKENCİ / 14-01-2019 16:49:00

Çankırı Fen Lisesinin gerçekleştirdiği başarılı proje göğsümüzü kabarttı Başta Okul Müdürü Sayın Nazır ŞAHİN olmak üzere, projeye katılan, katkı sunanların tamamını gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Kadir Yavuz ( Çevreci ) / 14-01-2019 16:21:00

Gençliğimizin önündeki prangaları kaldırın gölge etmeyin yeter. Bu gençlik daha neleri başaracaklar hep birlikte göreceğiz,(gerici zihniyet kızlı erkekli eğitim olmaz-olmasın kız çocukları okumasın diyen çağ dışı zihniyete bu yapılan en güzel cevaptır sanırım)

Ali Taş / 14-01-2019 13:36:00

Çankırı ve Karatekin adına gururu duyulacak bir çalışma ve keşif. Emeği geçen Okul İdarecilerini, öğretmenleri ve öğrencileri kutluyorum. Gönül isterdi ki Çankırı için önemli bu günde öğrencilerin yanında. Vali, Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü, Rektör, Ticaret odası Başkanı gibi zevatta olmalıydı.

HASAN HARPUT / 14-01-2019 10:05:00

Yaptıkları bu başarılı çalışmalarından dolayı başta okul müdürümüzü, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi teprik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Bir Çankırılı olarak sizlerle gurur duyuyorum Saygılarımla.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI