Bugün...Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi'ndeki Deprem Tatbikatı Başarıyla Tamamlandı
Tarih: 07-03-2018 22:05:37 + -


Tatbikat sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Hamdi Bilge Aktaş, "Afet her türüyle ülkemizin ve dünyamızın bir gerçeği" dedi.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi'ndeki Deprem Tatbikatı Başarıyla Tamamlandı

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

 

Hafta nedeniyle Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi'nde bir tatbikat gerçekleştirildi. Vali Hamdi Bilge Aktaş Vali Yardımcısı Abdullah Arslaner, Vali Yardımcısı Vekili Musa Göktaş, kamu kurum ve kuruluş yetkililerinin katıldığı tatbikatta senaryo gereği 6,4 şiddetindeki deprem sonrasında yapılacaklar çalışmalar anlatıldı.

 

Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çankırı Sağlık Müdürlüğü, Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, emniyet güçleri ile ilgili kurumlar tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği 6,4 şiddetindeki deprem sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi'nde arama, kurtarma, tahliye, yangın söndürme, ilk yardım  vb. çalışmalar başarılı bir şekilde uygulandı.

 

Tatbikat sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Hamdi Bilge Aktaş, "Afet her türüyle ülkemizin ve dünyamızın bir gerçeği" dedi.

 

"Dünyamız devamlı bir evriliyor ve haliyle afetler de yaşanıyor" diyen Vali Aktaş, "Burada önemli olan afetin olacağını varsayarak, sürpriz olarak başımıza gelmeden önlemimizi almak. Ve bu konuda bütün halkımızı ve görevlilerimizi bilinçlendirmek. Tüm yapılan bu faaliyetlerde bunun bir parçası ve oldukça da başarılı oldu. Umarım afet olmaz. Olursa da biz devlet olarak, kamu olarak bu afetlere karşı hazırlıklı olmalıyız. Bunun içinde 17 Ağustos depremi bir dönüm noktası oldu. Deprem sonrasında önceden çok şeyimiz eksikmiş. Artık bunları tamamlayıp bayağı bir aşama kaydetmiş  olduğumuzu düşünüyorum. Eksiklerimiz varsa da bunları zaman içerisinde  tamamlayacağız. Kötü durumda değiliz, iyi durumda olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

"Eksiklerimizi görmek ve bunları gidermek için devamlı eğitimlerimizi sürdürüyoruz" diyen Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürü  Hasan Sait Korkutata, "Bu tatbikatlardaki amacımızda bunları yerinde görmek ve onları gidermek. Dolayısıyla bunlar tek başına bir kurumun yapabileceği şey değil. Türkiye Afet Eylem Planı çerçevesinde hep birlikte tüm kurumlarımızla birlikte hazırlanıyoruz. Eğitim ve tatbikatlarımız devam edecek. Bir saha uygulama tatbikatı da yapmayı düşünüyoruz. Eylül yada Ekim ayında onu da yapacağız.  Afet bizim kaderimiz. Ama onu kadere çevirmek bizim elimizde. Afet olacak fakat onun zararını en aza indirmek bizim elimizde. Bizde bunun için uğraşıyoruz. Allah ülkemizi her türlü afetten korusun" dedi.

 

 

 
Bu haber 1653 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI