Bugun...Üç Aylar Ve Regaib Gecesi
Tarih: 18-03-2018 21:19:33 + -


Üç aylar ve Regaib Gecesi münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 22 Mart 2018 Perşembe akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Mevlid-i Şerif programına tüm halkımızı davet ediyorum.


Üç Aylar Ve Regaib Gecesi

Hicri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilir. Kandil gecelerinden dördü bu aylardadır. Recep ayını ilk gecesi Regaip Gecesi, 23. gecesi Mirac Gecesi, Şaban ayının 15. gecesi Berat Gecesi ve Ramazan ayının 27. gecesi ise Kadir Gecesi’dir.

 

Üç aylar; arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma aylarıdır. Peygamberimiz (SAV): “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım Ramazan ümmetimin ayıdır.” demiş. (Acluni, Keşfu’l Hafa 1/423) ve “Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a yetiştir” (Ahmet, 1/259) diye dua etmiştir.

 

Sözlükte; “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragibenin çoğulu olan Regaip kelimesi kameri aylardan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye isim olarak verilmiştir. Recep ayına 19 Mart 2018 Pazartesi günü girilecektir. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Gecesi, yani 22 Mart Perşembe’yi 23 Mart Cuma’ya bağlayan gecedir.

 

Bizler sorumluluk sahibi kullar olarak zerre miktarı hayrın ve şerrin Cenab-ı Hak tarafından değerlendirileceğinin bilinci içerisinde geçici dünya hayatında sevaba ihtiyacımızın olduğunu bildiğimiz ve yakinen inandığımız bir realitedir.

 

Bu özel zaman dilimlerini vesile kabul ederek günahlarımızın affı için, dualarımızın kabulü için Cenab-ı Hak (cc) ka yalvaralım. Gündüzünü oruçlu, gecesini Ümmeti Muhammed’in kurtuluşu için Cenab-ı Rabbül Âlemine yönelerek gözyaşları içerisinde, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza namazı kılarak değerlendirelim. Büyüklerimizin hayır duasını almayı ihmal etmeyelim. Peygamberimiz (SAV)’in “Burnu sürtülsün”, Kimin Ya Rasulallah: “Anne ve babasının hayır duasını almayan evladın” ikabına maruz kalmamak için hayatta iseler ellerini öpüp, gönüllerini hoşnut ederek, vefat etti iseler ruhlarına Yasinler, Fatihalar okuyup hayır hasenatta bulunalım.

 

Bu duygularla; üç ayların ve ilk kandil gecesi Regaip Gecesi’nin İslam ümmetinin kurtuluşuna, kan ve gözyaşının dinmesine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

 

Üç aylar ve Regaib Gecesi münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 22 Mart 2018 Perşembe akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Mevlid-i Şerif programına tüm halkımızı davet ediyorum.

 

Çankırı’lı hemşehrilerimizin hassaten üç aylarını ve kandil gecesini tebrik ediyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

Dr. Abdullah Sağır=>Çankırı İl Müftü V.

                                                                                                                      
Bu haber 1203 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI