Bugün...Üç Aylar ve Regaib Gecesi
Tarih: 04-03-2019 13:14:52 Güncelleme: 06-03-2019 09:09:52 + -


Üç aylar ve Regaip Gecesi münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 07 Mart 2019 Perşembe akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Mevlid-i Şerif programına tüm halkımızı davetlidir.


Üç Aylar ve Regaib Gecesi

Hicri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilir. Kandil gecelerinden dördü bu aylardadır. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Gecesi, 27.ci gecesi Mirac Gecesi, Şaban ayının 15. gecesi Berat Gecesi ve Ramazan ayının 27. gecesi ise Kadir Gecesi’dir.

 

Üç aylar; arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma aylarıdır. Peygamberimiz (SAV): “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım Ramazan ümmetimin ayıdır.” demiş. (Acluni, Keşfu’l Hafa 1/423) ve “Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a yetiştir” (Ahmet, 1/259) diye dua etmiştir.

 

Sözlükte; “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragibenin çoğulu olan Regaip kelimesi kameri aylardan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye isim olarak verilmiştir. Recep ayına 08 Mart 2019 Cuma günü girilecektir. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Gecesi, yani 07 Mart Perşembe’yi 08 Mart Cuma’ya bağlayan gecedir.

 

Bizler sorumluluk sahibi kullar olarak zerre miktarı hayrın ve şerrin Cenab-ı Hak tarafından değerlendirileceğinin bilinci içerisinde geçici dünya hayatında sevaba ihtiyacımızın olduğunu bildiğimiz ve yakinen inandığımız bir realitedir.

 

Bu özel zaman dilimlerini vesile kabul ederek günahlarımızın affı için, dualarımızın kabulü için Cenab-ı Hakka yalvaralım. Gündüzünü oruçlu, gecesini Ümmeti Muhammed’in kurtuluşu için Cenab-ı Rabbül Âlemine yönelerek gözyaşları içerisinde, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza namazı kılarak değerlendirelim. Büyüklerimizin hayır duasını almayı ihmal etmeyelim. Hayatta olan büyüklerimizin gönüllerini hoşnut etmeye çalışalım.  Vefat eden büyüklerimizin ruhuna atfen Yasinler, Fatihalar okuyup hediye edelim. Onlara karşı vefa borcumuz gereği ihtiyaç sahiplerine hayır ve hasenatta bulunarak sevabını bağışlayalım.

 

Bu duygularla; üç ayların ve ilk kandil gecesi Regaip Gecesi’nin İslam ümmetinin kurtuluşuna, kan ve gözyaşının dinmesine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

 

Üç aylar ve Regaip Gecesi münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 07 Mart 2019 Perşembe akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Mevlid-i Şerif programına tüm halkımızı davet ediyorum.

 

Çankırı’lı hemşehrilerimizin hassaten üç aylarını ve kandil gecesini tebrik ediyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

 Bürhan Keleş =>Çankırı İl Müftüsü

 
Bu haber 2810 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI