Bugun...Unutulmaz Bir Gece
Tarih: 10-01-2017 12:34:53 + -


Ülker "Neticede 07.01.2016 saat 1900 da Değerli Dostum ve komşum Ekrem hocamı eşini kendi eşimi de alarak bu muhteşem geceye katıldık." dedi.


Unutulmaz Bir Gece

Sandıklılar Vakfı Yaren Gecesi Etkinliği

 

Yeni Mahalle Belediyesine Ait Olan Nazım Hikmet Kongre Ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Salonunda Sandıklı İlçesi Kültür varlıklarını koruma ve yaşatma derneğinin Yaren Meclisi Başkent Anakaradaki Sandıklılı Hemşerilerine unutulmaz bir gece yaşattı.

 

Dernek başkanı Sayın Ekrem Çavuş;

 

Önceden beni telefonla arayarak, yaren gecesine gelmemi ve Sandıklılı komşum Ekrem Demirsoy’u da geceye getirmemi istedi.

 

Başka bir programım olduğu halde onu erteleyerek çok sevdiğim insanlarla bir arada olmayı ve özlediğim çok sevdiğim yaran kültürünü yaşamayı tercih ettim.

 

Neticede 07.01.2016 saat 1900 da Değerli Dostum ve komşum Ekrem hocamı eşini kendi eşimi de alarak bu muhteşem geceye katıldık. Katılımcıları, Sandıklı yöresine has lokumları paketler halinde sunarak güler yüzle karşıladılar.

 

Çankırı’mızdan da Başağa Ahmet Absarılıoğlu Beraberinde 4 yaran arkadaşlarla geldi aynı sırada oturduk.

 

Yeni Mahalle Belediye Başkanı aynı zamanda Sandıklılı olan Fethi Yaşar beraberindekilerle yerini aldıktan sonra Sanırım belediye görevlisi olan sunumu yapan harika bir sesle düzgün Türkçesi ile Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gösteri; Yaren Çavuşu Ahmet Nayan Anonsu ile büyük bir alkışla Başağa yarenler ve sazendeler topluca salona giriş yaptı.

 

Yörelerine has şivesi ile hazırcevaplılığı ve esprileriyle Ahmet Nayan geceye damgasını vurdu, Yaran meclisinin bu olmadığının yaren meclislerinin Akşam namazından sonra başlayıp Sabah Namazına kadar devam ettiğinin altını çizerek burada sadece gösteri amaçlı yaren gecesini yaşatacağız sürçü lisan edersek af ola.

 

Sandıklı yöresine has türkülerle başlayan gece mahalli oyunlarla orta oyunlarla devam ederken aralarda Ahmet Nayan Çavuş ise yaptığı harika esprilerle insanları kahkahalara boğdu.

 

Ben 25 kuruşa konuşurum 1 lira verseniz susturamazsınız derken muhteşem alkışlar aldı.

 

Sandıklının tarihini misafirperverliğini yardımseverliliğini komşusu açken tok yatmadığını Leblebiciliğin başkenti olduğunu doyurucu bir şekilde anlattı.

 

Sandıklılar vakfı genel başkanı Vedat Çavuş duygu yüklü konuşmalarını yaparken ben gençliğimi arıyorum örf adetlerimi özledim onları yaşamak adına, yarenlere ve dernek başkanını bu kültürü yaşattıkları için tebrik ediyorum diyerek buket çiçek sundu. Ayrıca kendisi ile gururlandığımız hemşerimiz Belediye başkanı fethi yaşar beye bizlere gösterdiği ilgiye teşekkür ederek başarılar diledi ve belediye başkanını sahneye alarak çiçek verdi.

 

Fethi YAŞAR da aldığı buketi Çavuşa ablasına verilmek üzere taktım etti ve konuşmasında; Atatürk’ün Kurduğu Cumhuriyet Türkiye’sin de birlik beraberlik içerisinde olunmasını insanca yaşanmasını ve bu merkezlerimiz de halk için tüm salonlarımızın kapıları dernek ve vakıflara sanatçılara sonuna kadar açık olduğunu vurguladı, Sandıklılı hemşerilerini misafir etmekten onur duyduğunu belirtti bana bu gece sandıklı kültürünü yaşattıkları için Dernek başkanı ve yaren ağaları kutladı.  Gece Cezayir havasıyla sonlandı.

 

NOT: Sandıklı ilçesi kültür varlıkları koruma ve yaşatma derneği başkanı Sayın Ekrem Çavuş 13-16 Nisan 2016 Tarihleri arasında yedi il ve ilçe yaranları ile Sandıklı’da gerçekleşen “Yarenlik Şöleni” Etkinliklerine Çankırı Ahi Yâran Derneği Yâran Meclisi ile Beni de davet etmişti.

 

4 gündür bu şirin ilçenizdeyim.(Yunus Emre deyimi ile) “Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz.

 

Geldik tanış olduk sevdik sevildik. Örf adetlere uygun misafirperverliğinize şahit olduk yürekten teşekkürler, Yapılan etkinlikleri çok severek izledim. Güler yüzünüzle, Tevazu kişiliğinizle, yaran kültürünü yaşattığınız için Sayın Başkan Ekrem Çavuş sizlerin şahsında San-Der Derneğinin tüm üye ve yaran ağalarına teşekkürü bir kez daha sunuyorum.

 

27.28.29. Ocak 2017 Yâranlar Diyarı Çankırı da Dünya kültür Mirası listesinde yer alan Anadolu sohbet gelenekleri ve Yâran Meclisleri Çankırı da buluşuyor bu buluşmaya sağ olsunlar beni de davet ettiler Kısmet olursa geleceğim gururla programları izleyeceğim Allah Utandırmasın.

 

www.necatiulker.com okunan biri olmanız dileği ile hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 5238 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI