Bugün...Vali Aktaş, Çankırı’nın En Büyük İkinci Serasının Açılışını Gerçekleştirdi
Tarih: 08-11-2018 13:14:13 + -


Proje bedeli 423.264 TL olan, hibe miktarı ise 211.632 TL olan sera projesi kapsamında 8 kişi istihdam edilecek.


Vali Aktaş, Çankırı’nın En Büyük İkinci Serasının Açılışını Gerçekleştirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Çankırı Merkez Hasakça Köyünde yaşayan Çiftçi Gıyasettin Gani’ye ait yüzde 50’si hibe destekli 8 dönüm arazi üzerine kurulu, Devlet-Millet işbirliğiyle tamamlanan seranın açılışı Vali Hamdi Bilge Aktaş tarafından yapıldı.

 

Sera açılışına Vali Hamdi Bilge Aktaş ile birlikte İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Çakır, Hasakça Köyü Muhtarı Kazım Türk ve diğer yetkililer katıldı.

 

Proje bedeli 423.264 TL olan, hibe miktarı ise 211.632 TL olan sera projesi kapsamında 8 kişi istihdam edilecek. Merkez Hasakça Köyünde Genç Çiftçi projesi kapsamında 3 yıl içinde sera projelerinde 7 (yedi) Çiftçiye toplam 5 dönüm sera tesis edildiği, bu seraların destekleme miktarının ise 210.000 TL olduğu ifade edildi. Bilindiği gibi Genç Çiftçi projesi kapsamında genç çiftçilere proje başına 30.000 TL hibe veriliyor.

 

Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Çankırı genelinde İl Özel İdaresi destekli sera yapan çiftçi sayısı 58 kişi, Genç Çiftçi Projesi kapsamında sera alan çiftçi sayısı 38 kişi, Ekonomik yatırımlar kapsamında sera alan çiftçi sayısı 1 kişi, kendi imkânıyla sera yapan çiftçi sayısı ise 1 kişi. Toplamda 98 çiftçiye 152 dönüm alanda son beş yılda 500 metrekare ve üzeri sera yapıldı.

 

Hasakça Köyünde ise 7 adet genç çiftçi, 1 adet İl Özel İdaresi, 1 adet Ekonomik Yatırımlar olmak üzere 9 çiftçiye 14 dönüm sera kurularak faaliyete geçirildi.

 

 

 

 
Bu haber 1535 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI