Bugün...Vali Aktaş Hacı Murad-ı Veli Türbesi’ni Ziyaret Etti
Tarih: 08-02-2018 19:38:33 Güncelleme: 09-02-2018 09:39:33 + -


Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, 08.02.2018 tarihinde Eldivan ilçesine bağlı Seydi köyünde bulunan Horasan erenlerinden Hacı Murad-ı Veli Hazretlerinin Türbesi ve külliyesini ziyaret ederek, türbe hakkında bilgi aldı.


Vali Aktaş Hacı Murad-ı Veli Türbesi’ni Ziyaret Etti

Anadolu’nun Türk ve Müslümanlaşmasında büyük katkısı olduğu bilinen ve bu toprakların 4 büyük velisinden biri olarak kabul edilen Hacı Murad-ı Veli’nin Seydi köyündeki türbesi ilimiz Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve eşi Seval Aktaş hanımefendi tarafından ziyaret edildi.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, 08.02.2018 tarihinde Eldivan ilçesine bağlı Seydi köyünde bulunan Horasan erenlerinden Hacı Murad-ı Veli Hazretlerinin Türbesi ve külliyesini ziyaret ederek, türbe hakkında bilgi aldı.

 

-4 Veliden Biri-

 

Hacı Murad-ı Veli’nin diğer büyük veliler Hacı Bektaş Veli, Şeyh Şaban-ı Veli ve Hacı Bayram Velidir. Türbeye büyük değer veren ziyaretçilerin, sık sık ziyarete geldikleri de bilinmektedir.

 

İnanç Turizmine hizmet veren Hacı Murad-ı Veli Türbesinde çeşitli illerden şifa bulmaya gelenler, adaklarını da burada kesip  ikramda bulunuyorlar.“ 

 

Eşi Hanımefendi Seval Aktaş ve Eldivan Kaymakamı Musa Göktaş ile birlikte türbeye giden Vali Hamdi Bilge Aktaş, burada Seydi köyü Muhtarı Şükrü İlhan, Hacı Murad-ı Veli Türbesi ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hamdi Kuş, köy ihtiyar heyeti ve köylüler tarafından karşılandı. Beraberindekilerle türbeyi inceleyen Vali Aktaş, türbede yatan Hacı Murad-ı Veli hazretleri ve çocuklarına dua etti.

 

Türbe ve külliyesinin korunması gerektiğini ifade eden Aktaş, Hacı Murad-ı Veli hazretleri hakkında detaylı bir akademik çalışma yapılarak, daha çok tanıtımın yapılması için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti. Vali Hamdi Bilge Aktaş, külliye hakkında Eldivan Kaymakamı Musa Göktaş ve diğer yetkililerden bilgi aldıktan sonra türbeden ayrıldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eski dönemlerdeki hali

 
Bu haber 3426 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI