Bugun...Vali Aktaş "Ilgaz Dağı’nın Tek Elden Profesyonelce Yönetilmesini Arzu Ettiğini Aktardı"
Tarih: 10-05-2018 20:05:26 + -


Çalıştaya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe ve Müsteşar Yardımcısı Vekili Ziya Taşkent, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, iki ilin kurum ve kuruluş yetkilileri ile turizm sektörü temsilcileri, akademisyenler ve uzmanlar katıldı.


Vali Aktaş

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kastamonu ve Çankırı illerinin turizm potansiyelini masaya yatımak amacıyla çalıştay gerçekleştirdi.

 

Gerçekleştirilen çalıştayda bir konuşma yapan Vali Hamdi Bilge Aktaş, Ilgaz Dağı’nın tek elden profesyonelce yönetilmesini arzu ettiğini aktardı.

 

Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısoy’un başkanlığında düzenlenen çalıştaya, turizmciler, akademisyenler ve uzmanlar katıldı. Çalıştayda, dünya turizminin yeni eğilimleri ve 2023 turizm stratejisi doğrultusunda, turizmin dört mevsime yayılması, turizm ürünlerinde çeşitlendirilmeye gidilmesi, bölgesel ve yerel olarak turizm marka ve imajı oluşturulması konuları masaya yatırıldı.

 

Turizm Çalıştayı Toplantısına Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Müsteşar Yardımcıları Mahmut Kocameşe ve Dr. Ziya Taşkent, Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Kastamonu Belediye Başkan V. Eşref Can, Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş amirleri, turizmciler, akademisyenler ve uzmanlar katıldı.

 

Ilgaz Dağı’ndaki bir otelde sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Kastamonu-Çankırı Kültür ve Turizm Çalıştayı’nın açılışında bir konuşma yapan Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısoy, bölge toplantılarının turizmin gelişmesi ve çeşitlenmesine katkı sağladığını söyledi.

 

Arısoy, bölgenin potansiyelini harekete geçirmek, turizmin paydaşlarını bir araya getirmek ve birlikte neler yapabileceklerinin geliştirilmesi açısından toplantının önem taşıdığına dikkati çekti.

 

“Dünyada bir turist kitlesi var, turizm ülkeleri var ve bunlarla rekabet etmek zorundasınız” diyen Arısoy, “Bunu yaparken bölgelerin turizmden elde etiği faydayı sürdürebilir kılmak zorundasınız. Türkiye büyük bir turizm ülkesidir. 2014 ve 2015 yılında dünyanın altıncı büyük turizm destinasyonu olmayı başarmış bir ülkeyiz. Geçtiğimiz iki yılda hepinizin bildiği sebeplerle bir duraklama geçirsek de 2017 yılı toparlanma yılıydı. 2018 kendi rekorumuzu yenilediğimiz bir yıl olacak. Bunu hem geçtiğimiz yılın ikinci yarısındaki verilerden hem de bu zamana kadar olan rezervasyonlardan görüyoruz. Bu yıl Allah’ın izniyle 40 milyonu aşan turiste ev sahipliği yapacağımızı ümit ediyoruz. 30 milyar dolar civarında turizm geliri elde etmeyi de hedefliyoruz.” dedi.

 

Turizmin senen 12 yapılmasını arzu ettiklerini de aktaran, Arısoy, “2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde Bakanlar Kurulu kararı ile ortaya konulan 2023 Türkiye Turizm Stratejisi çerçevesinde Bakanlığımız, turizmin bütün ülkeye ve bütün yıla yayılma hedefini kendisine vizyon olarak seçti. Burada yapmakta olduğumuz toplantı ve diğer bölgesel toplantılar, turizmin 12 aya ve bütün bölgeye yayılması adımlarından bir tanesi çünkü kültür ve turizm bakımından ülkemizin neredeyse bütün bölgeleri turizm merkezi, turizm destinasyonu olmayı hak edecek avantajlar, güzellikler, tarihi ve kültürel zenginlikler barındırıyor.” Dedi

 

Arısoy son olarak ise, “Kamu kurumlarının, belediyelerin, konaklama tesislerinin, seyahat acentelerinin, tur firmalarının, rehberlerin ve yerel halkın bir araya gelerek, emek vererek, iş birliği, el birliği, güç birliği yapabileceği bir disiplindir. Bütün dünyada turizm meselesi, kamu-özel sektör iş birliği şeklinde yürüyor. Biz turizm sektörünü çok önemsiyoruz.

 

Türkiye’nin çok güçlü turizm sektörü var. Bu bölge barındırdığı hem kültürel hem de doğal zenginlikler bakımından bölgesel destinasyon olma özelliğini fevkalade barındırıyor. Bu çalıştayla bizim himayemizde, belki bizim yönlendirmemizle, bakanlığımızın bilgi birikimiyle burada bir sinerji, iş birliği oluşturmamız gerekiyor. Ilgaz’ın bir Davos olmasının önünde hiçbir engel yok. Bunu el birliğiyle buradaki yatırımlarla tesislerle hepimiz yapacağız. Biz buna katkı vermek için buradayız.”

 

Turizmin bölge için çok önemli olduğunu dile getiren Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, “Hem gelen ziyaretçi sayısının hem de ortalama konaklama sürelerinin artırılması, bunun sürdürülebilir olması temel hedeflerimizden biri. Bunların olabilmesi için bölgenin destinasyon olarak iyi bir planlamaya tabi tutulması oldukça önemli. Her iki alanın turizm potansiyelini oluşturan tüm unsurların bu planlama içerisinde yer alması ve öncelikler belirlenerek yıllar içerisinde bunların turizm sektörüne kazandırılması önem arz ediyor.” dedi.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş da iki ili ilgilendiren ortak hususlar bulunduğunu dile getirerek, “Birincisi İstiklal Yolu, diğeri Ilgaz bölgesi. Her iki bölge de iki valiliği ilgilendiriyor. Tabii öncelikle Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarımızı ilgilendiriyor. Benim arzum Ilgaz Dağı’nın tek elden profesyonel şekilde idare edilmesi. Burada turizm bakımından çok yetersizlikler var. Özellikle kış turizmi öne çıkmış görünüyor. Halbuki Ilgaz, 12 ay yaşanası bir yer. Burada bir yapı oluşturularak şirket olabilir ya da iki bakanlığımızın ortak bir yapısı olabilir. Ilgaz Dağı’nın tek elden profesyonelce yönetilmesini arzu ediyorum.”

 

 

 

 
Bu haber 1464 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI