Bugün...Valimiz Aktaş, Asker Balıkların Bulunduğu Tesisi İnceledi
Tarih: 17-10-2018 06:42:48 + -


Çankırı’da, Çanakkale Cephesi’nde savaştığına inanılan ve vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralar bulunan balıklar Vali Hamdi Bilge Aktaş ve beraberindekiler ile birlikte ziyaret edildi.


Valimiz Aktaş, Asker Balıkların Bulunduğu Tesisi İnceledi

Tesisi İnceledi

 

Atkaracalar ilçesine bağlı Ilıpınar Mahallesinde “Asker Balıklar” olarak bilinen balıkların vücutlarının tamamına yakınında yaralar bulunuyor. İlçede, balıkların Çanakkale Savaşı’na katıldığı ve savaş sonrasında sayılarının azalarak vücutlarının çeşitli yerlerindeki yaralarla ilçeye döndükleri iddia ediliyor.

 

Çankırı’da, Çanakkale Cephesi’nde savaştığına inanılan ve vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralar bulunan balıklar Vali Hamdi Bilge Aktaş ve beraberindekiler ile birlikte ziyaret edildi.

 

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Atkaracalar’da katıldığı muhtarlar toplantısından sonra beraberindeki heyet ile birlikte ilçeye bağlı Ilıpınar Mahallesinde bulunan Asker Balıklar olarak bilinen tesiste incelemelerde bulundu.

 

Tesiste Ilıpınar Mahallesi Muhtarı Ahmet Yayla’dan bilgi alan Vali Aktaş, tesisin turizme kazandırılması için hazırlanan projeye her zaman destek vereceklerini ifade ederek, Asker Balıkların Türkiye çapında tanınmasının Çankırı ve Atkaracalar ilçesi için önemli olduğunu vurguladı.

 

Bu Balıklar Çanakkale Gazisi

 

Çankırı’da, Çanakkale Cephesi'nde savaştığına inanılan ve vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralar bulunan balıklar ziyaretçi akınına uğruyor.

 

Atkaracalar ilçesine bağlı Ilıpınar Mahallesinde "Asker Balıklar" olarak bilinen balıkların vücutlarının tamamına yakınında yaralar bulunuyor. İlçede, balıkların Çanakkale Savaşı’na katıldığı ve savaş sonrasında sayılarının azalarak vücutlarının çeşitli yerlerindeki yaralarla ilçeye döndükleri iddia ediliyor.

 

Balıklarla ilgili çeşitli rivayetler olduğu da ifade ediliyor, "Atalarımız Çanakkale'de savaşırken havuzdaki balıkların neredeyse tamamının yok olduğunu söyleniyor. Bölgedeki vatandaşlar balıkların savaş bitiminde azaldığını ve bazı balıkların vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralarla geri geldiklerini anlatıyor" diye konuşuluyor olması gündemdeki yerini koruyor.

 

12 Mart 2018 Tarihinde Yapılan Röportaj Kayıtlarına Göre; Ilıpınar köyünün (Bu köy daha sonra Mahalleye dönüştürüldü) bilinen tarihinin 400 yıl olduğunu ve rivayetlere göre yaklaşık 400 yıldır bu balıkların burada yaşadığı sürekli kaydediliyor Kent araştırmacıları da, balıkların bölgede kutsal sayıldığını ifade ediyor.

 

Çanakkale Cephesi'nde savaştığına inanılan balıklara ilgi her geçen gün artıyor. Görülmeye değer tarihi koku ve dokusu var. Bu sebeple bu kutsal yeri görmek lazım.

 

Asker balık nedir? Çankırı Asker balıkları efsanesi tarihi nasıldır?

 

Asker balıkları nedir, efsanesi nasıldır sorusu araştırılıyor. Çankırı’nın Atkaracalar ilçesine bağlı Ilıpınar mahallesinde, Çanakkale Cephesi'nde savaştığına inanılan ve vücutlarının çeşitli yerinde yaralar bulunan balıklar, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Son zamanlarda balıkların sayısında yeniden bir azalma olmasının nedeni araştırılıyor. Vatandaşlar arasında konu ile ilgili farklı söylemler bulunuyor. Afrin operasyonunun başlamasıyla Atkaracalar ilçesi Ilıpınar Mahallesi'nde vatandaşların yıllardır önemli gördüğü asker balıkların sayısının azalması sebebiyle bölge sakinleri asker balıkların Zeytin Dalı Harekâtı'na katılmış olabileceğini düşünüyor. Asker balıklara bakan ve oraya gelen ziyaretçilere bilgilendirmede bulunan Ahmet Öztürk balıkların türünün henüz tespit edilemediğini belirtti ve efsane ile ilgili açıklamalar yaptı.

 

Asker balık efsanesi vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yerini aldı. Asker balıkları nedir, efsanesi nasıldır? Çankırı’nın Atkaracalar ilçesine bağlı Ilıpınar mahallesinde, Çanakkale Cephesi'nde savaştığına inanılan ve vücutlarının çeşitli yerinde yaralar bulunan balıklar, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

 

Efsaneye göre, Kurtuluş Savaşı sırasında kaybolan balıklar savaş bittiğinde üzerlerindeki yaralarla yeniden ortaya çıktıkları için asker balıklar olarak anılmaya başlandı. Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının ardından sayılarında bir azalmasının olması sebebiyle bölgede yaşayanlar balıkların Afrin operasyonu için gittiklerini düşünüyor. Asker balıklara bakan ve oraya gelen ziyaretçilere bilgilendirmede bulunan Ahmet Öztürk balıkların türünün henüz tespit edilemediğini aktararak konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Öztürk açıklamasında, “Buradaki balıklara asker balıklar denilmesinin sebebi Kurtuluş Savaşı başladığında burada 8 veya 10 balık kalmıştı, savaş bittiğinde balıklar yaralı olarak burada göründüler.” Dedi.

 

Konu ile ilgili merak ettiklerinize haberimizden ulaşabilirsiniz.

 

Asker Balık Nedir?

 

Efsaneye göre, Kurtuluş Savaşı sırasında kaybolan balıklar savaş bittiğinde üzerlerindeki yaralarla yeniden ortaya çıktıkları için asker balıklar olarak anılmaya başlandı. Afrin operasyonunun başlamasıyla Atkaracalar ilçesi Ilıpınar Mahallesi'nde vatandaşların yıllardır önemli gördüğü asker balıkların sayısı azaldı. Bölge sakinleri asker balıkların Zeytin Dalı Harekâtı'na katılmış olabileceğini düşünüyor.

 

"Afrin'e Gitmiş Olabilirler"

 

Asker balıklara bakan ve oraya gelen ziyaretçilere bilgilendirmede bulunan Ahmet Öztürk balıkların türünün henüz tespit edilemediğini aktararak, "Buradaki balıklara asker balıklar denilmesinin sebebi Kurtuluş Savaşı başladığında burada 8 veya 10 balık kalmıştı, savaş bittiğinde balıklar yaralı olarak burada göründüler. Bu balıkların türü araştırılıyor, henüz bunların türüne rastlanamadı. Urfa'daki Balıklı Göl'deki balıkların aynı türde olduğu görüldü. Burada balıklarda ölenler de var ama yavrularıyla bu sayısı sabit tutuyor. Buranın suyunun 600 metre derinlikten geldiği ve bir değirmenlik su araziye akıyor. Burada sürekli suyun tahlilleri yapılıyor, balık olduğu halde mikrobik bir maddeye rastlanılmadı. Suyunda mantar sedef gibi cilt hastalıklarına faydalı olduğu yüzlerce kişi tarafından kanıtlanıyor. Bunu sebebini de bir profesör şöyle açıklıyor: Su yer altından gelirken mineral madde getirdi. Bir de balığın salgıladığı yağdan oldu. Tabii şifa Mevla'dan. Buradaki balıkların sayısı 600 olduğu yıllardan beri tespit ediliyor. Ama şu an sayıda bir azalma olduğunu gözlemledik. Belki Afrin'e gitmiş olabilir. Çünkü yıllardan beridir asker balıklar adını aldığında biliniyor. Kurtuluş Savaşı başladığında 8 veya 10, 1974'de yarıya yakını gibi bir azalma hissediliyor ama azalmanın nedeninin ne olduğu şu anda tespit edilmiş değil. Ama insanoğlu içinde bir şüphesi Afrin olayı var oraya da gitmiş olabilir diye düşünülüyor" dedi.

 

Asker Balık Efsanesi Nedir?

 

Geçmiş zamanlarda anlatılan olaylardan bahseden Öztürk, "Bu balıklar zamanında bir kişi tarafından yenilmeye teşebbüs edilmiş. Fakat muhtarımızın anlattığına göre Kurtuluş Savaşı'nda kaybolan balıklar yaralı olarak geri dönmüş. Tabii o kişi de inanmıyor, birkaç tane balık yakalıyor, burada aynı gece rahatsızlanıyor ve vefat ediyor. Hanımı ise 25 sene bilfiil bu köyü ziyarete gelmiş, eşinin ölümünün sebebinin bu olduğunu yıllarca bizim insanlarımıza anlatılmış. Atalarımızın zamanında yaşanmış bir olay. Bu balıklar yenilmeye veya rahatsız edilmeye müsait değil. Kutsallığı var aynı zamanda. Vatandaşın birisi çok güzel bir havuz yapmış, buradan 3-4 tane balığı götürmüş, gece yarısı da havuzunu boşaltarak geri getirmiş balıkları. Balıkları geri getirmesinin sebebi olarak da gördüğü rüyalar. Kabuslardan dolaylı rahatsız oluyor, ondan dolayı getiriyor" diye konuştu.

 

Ilıpınar Mahallesi'nde yaşamakta olan Şaban Dilbaz efsaneye yönelik şunları anlattı: "Balıkların savaşa gidişini bizim gözümüzle gördüğümüz yok. Yaralanma olayı balıklarda var mı var ama nasıl yaralanıyor onu ben bilmiyorum. Bize çocukluğumuzda anlatılanlar şu şekilde: Burada bir vatandaş gelmiş burada balık tutmaya çalışmış buranın yerlilerinden birisi ise 'buradan balık tutma' demiş. Vatandaş balıkları tuttuktan sonra balıkları pişirmek için tavaya koyduğunda balıklar kaybolmuş. Bize bu şekilde anlatırlardı."

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, balıklarla ilgili çeşitli rivayetler olduğunu ifade ederek, "Atalarımız Çanakkale'de savaşırken havuzdaki balıkların neredeyse tamamının yok olduğunu söyleniyor. Bölgedeki vatandaşlar balıkların savaş bitiminde azaldığını ve bazı balıkların vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralarla geri geldiklerini anlatıyor" diye konuştu. Karatatar, Ilıpınar köyünün bilinen tarihinin 400 yıl olduğunu ve rivayetlere göre yaklaşık 400 yıldır bu balıkların burada yaşadığını öne sürdü. Karatatar, köy havuzunda yaşayan balıkların sayısının yaklaşık 500 dolaylarında olduğunu ve köylülerin bu balıkların sayısının sürekli aynı kalmasına dikkat çektiklerini ve dengenin bozulmadığını söylediklerini vurguladı. Ölen balıkları köylülerin uygun gördüğü bir alana gömdüklerini anlatan Karatatar, kedi veya köpeklerin bu balıkları yemediğini iddia etti.

 

Kent araştırmacısı Sadık Softa ise, balıkların bölgede kutsal sayıldığını ve rivayetlere göre yakalamak isteyen köylülere zarar verdiklerini belirtti. Softa, "Köye gelen çeşitli kişiler kutsallıklarını hiçe sayarak bu balıkları tutma girişiminde bulunmuş. Örneğin bir öğretmen balıkları yakalayıp eve götürmüş. Balıkları tavaya atıp kızartırken yağlar hanımının yüzüne sıçramış ve hanımının yüzü tamamen yanmış. Bir orman şefi de balıkları tutup bir tencereye koymuş. Balıklar beyazlaşmış ve ölmüş. Ilgaz’daki havuza götürmek için balıkları tutmuşlar, adama bir süre sonra felç inmiş. Köylüler, balıklara her kim zarar vermeye çalışırsa başına bir felaket geleceğine inanıyor. Anlattığım hikayeleri neredeyse köylülerin hepsi biliyor. Bu yüzden artık köylüler balıkları kimsenin yakalamaya cesaret edemediğini söylüyorlar" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2975 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI