Bugun...Vatana İhanet Girişiminin Sene-i Devriyesinde 15 Temmuz Çankırı’da Unutulmadı
Tarih: 16-07-2017 15:56:23 Güncelleme: 16-07-2017 20:58:23 + -


15 Temmuz vatana ihanet girişiminin sene-i devriyesinde 15 Temmuz 'un unutulmaması ve unutturulmaması için "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında bir dizi etkinlikler gerçekleştiren Çankırı Belediyesi ve vatandaşlar, "Vatan Nöbeti" tutmayı ihmal etmedi.


Vatana İhanet Girişiminin Sene-i Devriyesinde 15 Temmuz Çankırı’da Unutulmadı

15 Temmuz Çankırı’da Unutulmadı

 

Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve eşi Seval Aktaş hanımefendi, Çankırı Milletvekilleri Avukat Muhammed Emin Akbaşoğlu, İş adamı ve Sanayici Hüseyin Filiz, Ak Parti İl başkanı Celal Kaman, İlçe Başkanı Mustafa Potukoğlu, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede, Çankırı İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Halil Altıntaş, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ve eşi Zeynep Dinç, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, İlçe Belediye Başkanları, STK Başkan ve üyeleri, siyasiler, İl Müdürleri, Daire amirleri, binlerce vatandaş katıldı.

 

Programda saygı duruşu yapıldı, akabinde İstiklal marşımız hep birlikte okundu. Daha sonra Kuran tilavetleri okundu. Konuşmalar yapıldı, 15 Temmuz gazisi o gece yaşadıklarını anlattı.

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekilleri Hüseyin Filiz, Muhammed Emin Akbaşoğlu tam bir devlet adamına yakışır birer konuşma yaptılar.

 

15 Temmuz vatana ihanet girişiminin sene-i devriyesinde 15 Temmuz 'un unutulmaması ve unutturulmaması için "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında bir dizi etkinlikler gerçekleştiren Çankırı Belediyesi, "Vatan Nöbeti" tutmayı da ihmal etmedi.

 

Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında Çankırı’daki etkinlikler de tüm hızıyla gerçekleşti.

 

Binlerce Çankırılının bir araya geldiği yürüyüşte vatandaşlar tekbirlerle Milli İrade Meydanı'na kadar yürüdü. Milli İrade Meydanı'nda 15 Temmuz nöbeti için bir araya gelen binlerce vatandaş tekbirler eşliğinde 15 Temmuz'u andı.

 

15 Temmuz Cumartesi günü saat 20.00’de Kucaklama Taşından itibaren başlayan yürüyüşün ardından Milli İrade Meydanında (Belediye Önü) bir araya gelen Çankırılılar, Pazar akşamı saat 24.00’e kadar vatan nöbeti tuttu. Meydana kurulan sahnede sinevizyon gösterileri yer alırken;  şehitler için de Kuran Tilavetleri ve ilahiler okundu. Çankırılıların şehitler için okuduğu Yasin-i Şeriflerin hatim duası da meydan da yapıldı.

 

Peygamber efendimizin, tüm şehit ve gazilerimizin yüzü suyu hürmetine, rabbim bu vatanı korusun..

 

Ülke yönetimine silah zoru ile el koymaya çalışan askeri üniformalı hainlerin darbe girişimini engellemek için sokağa çıkanlar arasında yer alan Çankırı’nın 9 kahraman evladı şehit oldu. Darbeye karşı dururken şehit düşen Çankırı'nın yiğit evlatları ve gazi olan o kahramanlar ilimizde anıldı.

 

Programda  BBP Çankırı İl Başkanı Murat Çiftçi, Saadet Partisi İl Başkanı Ömer Uzun, AK Parti Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve  Muhammed Emin Akbaşoğlu,  AK Parti İl Başkanı Celal Kaman, Vali Bilge Aktaş da birer konuşma yaptılar. Rahatsızlığı münasebetiyle programa katılamayan MHP Çankırı İl Başkanı Hidayet Çelik ise selam ve saygılarını iletti.

 

Meydanda vatandaşlara hitap eden Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, 15 Temmuz'un sene-i devriyesinde 15 Temmuz'u unutmadıklarını göstermek için bir araya geldiklerini ifade ederek, "Yalnız 15 Temmuz şehitleri değil, bütün şehitlerimize selam olsun. Şunu unutmayalım. Bizim karşımızda FETÖ değil. Amerika, Avrupa vardı. Bu aziz millet onlarla savaştı. FETÖ sadece taşerondu. FETÖ'ye karşı rehavete kapılmayacağız. FETÖ'ye karşı rehavet devlete ihanettir. Millete ihanettir. Şehitlere ihanettir. Diyorlar ki, elini kolunu sallayanlara ne olacak? Kantar var tartı var, her şeyin bir vakti var. Millet sabredecek ve görecek Allah'ın izniyle." dedi.

 

15 Temmuz üzerinden mağdur edebiyatı yapanlara da seslendiğini ifade eden Filiz, "Mağdur edebiyatı yapıyorlar. 249 şehit olmasaydı biz bu topraklarda zor yaşardık. Son FETÖ'cü kalana kadar bu mücadele devam edecek. Şehitlerimizin intikamı misli ile alınacak. Takibi bırakmayacağız. Olayları, davaları takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Mv. Filiz Konuşmalarını Şöyle Sürdürdü:

 

-Kimse Şehit Yakınlarından Daha Mağdur Değildir

 

15 Temmuz üzerinden mağdur edebiyatı yapanlara da seslenen Filiz, “Bizim için yalnız FETÖ düşmanımız değil. Bizim için FETÖ’yü masum gösterenler, onlara kucak açanlar, onlarda haindir, onlarda düşmanımız. Mağdur edebiyatı yapıyorlar. 249 şehit olmasaydı biz bu topraklarda zor yaşardık. Mağdur edebiyatı yapanlara şunu söylüyorum. Hiç biriniz şehit yakınlarının çektiği acıyı çekmediniz. Kimse şehit yakınlarıdnan daha mağdur değildir. Yanlışlıklar olabilir, ama yanlış hesap bağdattan dönüyor. Herkes rahat olsun ki, Adalet mekanizması çalışıyor. Son FETÖ'cü bitene kadar bu mücadele devam edecek. Şehitlerimizin intikamı misli ile alınacak. Takibi bırakmayacağız. Olayları, davaları takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

-Aziz Milletin Emrindeyiz

 

Hepimiz uyanık olacağız diyerek vatandaşlara seslenen Filiz, “Bizi bu topraklara gömmek istiyorlar. Ay yıldızlı bayrak yerine başka bayraklar asmak istiyorlar. O yüzden uyanık olacağız ve olayları takip edeceğiz. Yanlışlık yapan öz evladımız olsa, babamız olsa yakasına yapışacağız. Yapışmak aziz milletimizin görevi. Onun için diyorum  ki biz milletin emrindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu milletin başını öne eğecek hiçbir şey yapmaz. Başınız dik, yüreğiniz mangal gibi olsun. Siz onun sonuna kadar arkasında durun. O dünyaya karşı dik duran bir adam. Onunla gurur duyun.” dedi.

 

Mv.Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun Konuşması:

 

Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ”15 temmuz destanını yazan aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize, onların mübarek ailelerine selam ve hürmetlerimi sunarım. Bir milim irademizden geri adım atmadan hep beraber darbecilerin püskürtülmesinde hep beraber irademizi ortaya  koyduk” dedi.

 

İl Başkanı Celal Kaman’ın Konuşması:

 

Kendilerini 1 Dolara satan, din tüccarlarını kalleşlerin, şerefsizlerin başlatmış oldukları darbe girişiminin Sene-i Devriyesinde hep birlikteyiz.

 

Kaman “Ezan, Vatan, Millet Ve Bayrak, Devlet kanunlarından nasiplenmemiş şerefsizlerin başlatmış oldukları, tarihte eşi ve benzeri olmayan darbe girişimini şahadetle, gazilikle, kahramanlıkla geri püskürten çok değerli aziz milletim Çankırı’mda coşkuyla heyecanla ilk günkü dirayeti ve metanetiyle 15 Temmuz Destanı tekrar yazılıyor.” Dedi.

 

Adalet Ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Kaman “15 Temmuz Yeni Kurtuluş Savaşının tarihidir. Yeni Çanakkale, yeni Sakarya’dır. Zafer tarihidir. Türkiye'yi bölmek isteyenler, içimizdeki bu hainleri kullanarak amaçlarını ulaşmaya çalışıyor ama Allah'a hamdolsun, vatansever Türk milletinin hürriyete, demokrasiye bağlılığı, vatan sevgisi hainlerin planlarını boşa çıkardı. Hamdolsun, darbe başarısızlığa uğradı. Ankara ve İstanbul’da 250 şehit verdik. Allah onlara rahmet eylesin. Dünyanın başka ülkelerinde tanka karşı eliyle, silahsız şekilde kim karşı koyabilir. İşte bu Türk milletidir. Gerçekten bir destan yazdılar. Biliyorsunuz Çankırı’mız olarak bu kalleşlerin saldırılarıyla 11 kardeşimizi şehit verdik. Bu kahramanlıklarınız unutulmayacaktır.” Diyerek şehitlere rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç’in Konuşması:

 

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç” Savaşan, kan döken, şehit olan, gazi olan, tarih yapıcı olan Çankırı’mızın bu büyük özelliğine 15 Temmuz gecesi bir kez daha şahit olduk. İkinci Kurtuluş harbinin ana karargahı Çankırı’dır” dedi.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç de tarihin darbe ve isyanlar tarihi olduğunu anımsatarak, konuşmalarına şöyle devam etti:

 

"Bundan önceki darbeler hep devlete karşı ve devletin başındakilere karşı yapılmıştır ama 15 Temmuz, direkt millete karşı yapılmıştır. FETÖ'nün direkt hedefi bu aziz millettir ama milletimiz bunlara dersini vermiştir. Yaşananlara karşı her zaman birlik ve beraber olmalıyız. Türkiye’yi parçalamak ve diz çöktürmek isteyenlere asla izin vermemeliyiz."

 

Çankırı'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kucaklama Taşı'nda bir araya gelen vatandaşlar, Milli İrade Meydanı'na yürüyerek, burada demokrasi nöbeti tutmaya başladı.

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş’ın Konuşması:

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş Türk milletinin kadim bir millet olduğuna değinerek, "Bu tarih birçok savaş ve kahramanlık hikayeleriyle doludur. Çok yerde çarpışmışız, çoğunlukla başarmışız. Gittiğimiz yerde hükümranlık kurmuşuz ancak belki ilk defa böylesine bir ihanete maruz kalmışız. İşin en acısı da içeriden hançerlenmekti." ifadesini kullandı.

 

Kardeşleri olarak bildikleri, yardım ettikleri kişiler tarafından hançerlenmeye çalışıldıklarına işaret eden Aktaş, "Bu adamlar bu milletin verdiği vergilerle alınan silahları millete doğrulttular ve acımadan da tetiğe bastılar. Bu şerefsizler 'Allah adına, İslam adına çalışıyoruz' dediler ve kardeşlerini sırtından hançerlemeye çalıştılar. Çok şükür, Allah onlara fırsat vermedi. Milletimiz onlara fırsat vermedi." diye konuştu.

 

Birlik olmanın önemini vurgulayan Aktaş, "Bir olacağız, diri olacağız, birlik olacağız, bu hainlere fırsat vermeyeceğiz. Lütfen her türlü siyaseti her türlü mezhep ve meşrep anlayışını bir kenara bırakacağız ve bu şerefsizlere fırsat vermeyeceğiz." dedi.

 

Konuşmaların ardından 15 Temmuz gazisi Erdal Anbarcı, o gece yaşadıklarını anlattı. Daha sonra şehit Ömer Halisdemir'in şehadet anı canlandırıldı, şehitler için Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

 

Unutmadık, Unutturmayacağız

 

15 Temmuz 2017 günü Basın temsilcisi, www.haberci18.com İnternet Medyası ve sahibi olarak alandaydık...Gazi kardeşimizin anlattıkları duyguluydu...Kuran tilavetleri dualar edildi hep birlikte amin denildi. Şiirler heyecan vericiydi.... Hiçbir şehit ve gazi ayrıcalığı yapmadan tüm şehitlerimizi rahmetle andık.. Gazilerimize şifalar diledik. Aziz Milletimiz ilelebet payidar olsun...

 

Bu vesile ile 15 Temmuz şehitlerimiz de dahil olmak üzere “Ezan, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak uğruna şehit olan Türk Milletinin Bütün Evlatlarını Rahmet minnet ve şükranla yaad ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Düğün merasimlerinden kalkıp, meydana gelerek 15 Temmuz'u unutmadıklarını vurgulayan çift bu geceye destek vererek dikkatleri üzerlerine çektiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazi Anbarcı ailesi ile birlikte www.haberci18.com objektiflerimizin karşısında.
Bu haber 4816 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI