Bugun...Vatandaşlar Diyabet Konusunda Bilgilendirildi
Tarih: 18-11-2017 20:27:36 + -


Yunus AVM’de stant açılarak Diyabet Eğitim ve İzlem Hemşiresi Hatice Arslan sorumluluğunda ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılarak vatandaşlar diyabet konusunda bilgilendirildi.


Vatandaşlar Diyabet Konusunda Bilgilendirildi

Diyabet Haftası etkinlikleri kapsamında Çankırı Özel Karatekin Hastanesi bir sosyal sorumluluk çalışmasına daha imza attı.

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi kurulduğundan bu yana hizmetlerinin iyileştirilip geliştirilmesi yanı sıra değişik sosyal çalışmalara da destek sağlamaktadır.

 

Yunus AVM’de stant açılarak Diyabet Eğitim ve İzlem Hemşiresi Hatice Arslan sorumluluğunda ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılarak vatandaşlar diyabet konusunda bilgilendirildi.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Diyabet Hemşiresi Hatice Arslan, “Diyabet Haftası nedeniyle bugün burada bir stant açtık. Diyabet (Şeker Hastalığı) insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu oluşan, ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsülin, pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan bir hormondur. Kandaki glukozun (şekerin) yükselmesine neden olur. İnsülin olmadan, vücudumuz alınan gıdaları istenilen şekilde kullanamaz. Eğer insülin hormonu tamamen eksikse bu diyabete "Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet)" denir. Genellikle çocuk veya genç yaştaki hastalarda görülür. Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl kutlanan Diyabet Haftası nedeniyle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Gelen kişilerden kan örnekleri kan şekeri ölçümü yapıyoruz. Ve onlara broşürler verip soruları varsa sorularını cevaplayıp diyabet ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Ölçümlerde sonuçları yüksek çıkan vatandaşlarımızı ilgili bölümlere yönlendiriyoruz. Ayrıca Diyabet Polikliniğimiz Ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Halk sağlığı açısından bu konuyu önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 
Bu haber 2400 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI