Bugun...Yaran Başağalarından Anlamlı Destek “Yaran Mektebi”nde Biz de Varız”
Tarih: 26-10-2017 20:27:01 + -


Yaran Mektebi için kendileri ile istişare edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Başağalar, üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.


Yaran Başağalarından Anlamlı Destek “Yaran Mektebi”nde Biz de Varız”

Çankırı’daki Yaran Başağaları ve geçmişte Yaran Başağalığı yapmış duayenler, Çankırı Belediyesi’nin açmaya hazırlandığı “Yaran Mektebi” için bir araya geldi. İlimizin tanınmış esnaflarından ve yaran adabı ile yetişmiş kişilerinden oluşan Yaran Meclislerinin Başağaları, çocukları Yaran kültürü ile yetiştirmek için “Biz de Varız!” dedi.

 

Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi bünyesinde açılacak Yaran Mektebi için çalışmalar hızla devam ediyor. Yaran Mektebi çalışmalarını yürüten Halkbilimci Zeynep Perihan Dinç, Yaran Mektebi’nin işleyişi ile ilgili Yaran Başağaları ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya; eski Başağalardan Arif Astarlıoğlu, Mehmet Özkan, Başağa Ahmet Absarılıoğlu, Başağa İsmail Karcı, Başağa Ali Deneci, Başağa Zülküf Akdoğan, Yaran Reisi Müslüm Gürpınar, Yaran Reisi Metin Ekizceli katıldı.

 

Amaçlarının kadim bir kültür olan Yaran kültürünü çocuklara doğru bir şekilde aktarmak olduğunu ifade eden Zeynep Perihan Dinç, “Yaran kültürünün şuurunu bu şehrin en önemli insanları olan siz Yaran Başağalarımız önderliğinde el birliği ile çocuklarımıza aktarmak ve onların yaran adabı ile yetiştirilmelerini istiyoruz. Bu çalışmaya hep birlikte sahip çıkarsak Allah’ın izni ile on yıl sonra Çankırı’da çok farklı bir nesil olacağına inanıyorum.” dedi.

 

Yaran Mektebi için kendileri ile istişare edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Başağalar, üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Eski Başağalardan Arif Astarlıoğlu, “Bu çalışmayı görünce çok onurlandım ve bunu Çankırı’ya mâl etmeniz de bizleri ayrıca sevindirdi. Yaran içinde kadın olmaz ama yaranı eli ile  kuran kadındır. Kadın, yaran kültürünün tam ortasında hatta daha da önündedir. Siz de bugün bunun en güzel temsilini gösteriyorsunuz. Biz de çocuklarımız için elimizden geleni yapmaya hazırız. Çankırılılar, yarenler ve dostlar adına çok teşekkür ediyorum.” dedi. Yine eski Başağalardan Mehmet Özkan, Yaran kültürünün çocuklarda büyüyerek çınar olacağını söyledi.  Özkan, “Biz başağalarımızın, büyük yarenlerimizin öğretileri ile büyüdük. Onlardan gördüklerimizi çocuklarımıza aktarmak bizlere bize onur verir. Artık, kaybettikelrimizi kazanma vaktidir. Otokontrolü çocuklarımıza vermemiz gerekir. ” şeklinde konuştu.

 

Başağalarının desteğinden mutluluk duyduklarını belirten Dinç, “Çocuklarımız, hocamız Nejdet Tunçkafa eşliğinde eğitimlerine devam ederken değerli başağalarımızın sayesinde öğrenecekleri yaran kültürü ve adabı ile gelenek ve göreneklerini bilen, ahlaklı; sevgisi, saygısı ve sorumluluk duygusu yüksek; vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan, harama el uzatmayan bireyler olarak yetişecektir. Yaran Mektebi’nin sizin önderliğinizde tüm ülkeye dalga dalga yayılarak Türkiye’ye örnek bir çalışma olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Başağalar, toplantı sonunda Çocuk Akademisindeki Yaran Odasını gezdi.

 

 

 

 
Bu haber 3518 defa okunmuştur.

Etiketler :
Necati ÜLKER / 29-10-2017 01:30:00

Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi bünyesinde açılacak Yaran Mektebi çalışmalarını Çok benimsiyorum. Yıllardır köşe yazılarımda sohbetlerimde yayınlanan kitaplarımda hep hayalini kurarak dile getirdiğim YÂRAN Kültürü aslına uygun olarak Akademik çalışmaların yapılmasını ve bir yaran okulunun açılması için uğraş verdim. ALLAHA Şükürler olsun ki, hayallerim gerçekleşiyor, Saygıdeğer Zeynep Perihan DİNÇ Hanımefendinin girişimleri ile yol alacağına inanıyorum. Yukarıda Fotoğraftaki Baş ağaları Zeynep hanımefendinin şahsında kutluyor selamlıyorum. Gönülden destekliyorum, Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. (ALLAH RAZI OLSUN) Yolunuz açık yaran kültürümüz daim olsun. Başarı dileklerimle Başağa Necati ÜLKER Sincan ÇANKIRILILAR Denek Başkanı 29.10.2017 ANKARAFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI