Bugün...Yaran Poşulu Bayraklı Korosu Çankırılılardan Tam Not Aldı
Tarih: 16-04-2018 10:48:49 + -


Büyük alkış alan koro, halk müziğinin birbirinden güzel eserlerini Çankırılılar için seslendirdi.


Yaran Poşulu Bayraklı Korosu Çankırılılardan Tam Not Aldı

Çankırı Belediyesi ve İzmir Çankırılılar Derneği (İZÇANDER) organizasyonu ile düzenlenen Türk Halk Müziği Konseri büyük ilgi gördü. 100. Yıl Kültür Merkezinde sahne alan İzmir Bayraklı Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu, boyunlarına taktıkları yaran poşusu ile Çankırılılara büyük jest yaptı. Büyük alkış alan koro, halk müziğinin birbirinden güzel eserlerini Çankırılılar için seslendirdi.

 

Sosyal belediyecilik anlayışı ile kültürel ve sanatsal faaliyetleri ön plana çıkaran Belediye Başkanı İrfan Dinç, İzmir’in sevilen korolarından Bayraklı Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu’nu hemşerileri ile buluşturdu. İzmir Çankırılılar Derneği (İZÇANDER) iş birliği ile düzenlenen konserde Şef Ayhan Eskikalcı yönetimindeki koro, Çankırılılara güzel bir akşam yaşattı. Boyunlarında yaran poşuları ile sahne alan koro, perdeyi Eldivan’ın Kirazı ile açtı. “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısı ile programı bitiren ekip, Çankırılılardan büyük alkış aldı.

 

İzmir Çankırılılar Derneği (İZÇANDER) Başkanı Bekir Yurt, yaptığı kısa konuşmada “25 yıldır gurbette yaşayan bir kardeşiniz olarak, Çankırı’ya olan hasretimizi gurbette her nefeste hissediyoruz. Bugünkü programın bir başka önemi ise bizimle birlikte Çankırılı olmayan 100 misafirimizin de şehrimize gelmesi. Gönüllerimize hitap eden programların Çankırı’nın tanınması açısından önemli olduğu düşünüyorum. Güzel çalışmalara her zaman canı gönülden destek veren Belediye Başkanımız İrfan Dinç’e çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Program sonunda protokol üyeleri tarafından koro ekibine çiçek takdim edildi.

 

İzmir’de Yaşayan Çankırılılardan Çankırı Çıkarması

 

İzmir’de yaşayan Çankırılılar ve İzmirliler düzenledikleri gezide Çankırı’nın tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezme imkanı buldular.

 

Çankırı Belediyesi ve İzmir Çankırılılar Derneği (İZÇANDER) ortaklığında düzenlenen gezide 100’e yakın ilimize gelen misafir Çankırı’nın tarihi dokularından ve kültürel varlıklarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

İzmir Çankırılılar Derneği (İZÇANDER) Başkanı Bekir Yurt gazetecilere yaptığı açıklamada “Biz İzmir Çankırılılar Derneği olarak Çankırı Belediye Başkanımız İrfan Dinç’in davetiyle buraya geldik. Temelinde Çankırı’nın kültürünü, Çankırı’nın yaran kültürünü, Çankırı’nın tarihi yerlerini, Ilgaz gibi tabiat harikası bir yerin tanıtımı adına İzmir’den buraya 100 kişilik bir misafirle gelmiş bulunmaktayız. Geldiğimiz andan itibaren Belediyemiz bünyesindeki tüm çalışanlar başta Belediye Başkanımız İrfan Dinç olmak üzere bize Çankırı’nın misafirperverliğini en iyi şekilde ortaya koydular.” dedi.

 

Çankırı’nın ve Çankırı insanının misafirperverliğinden övgüyle bahseden Bekir Yurt “Başta tuz mağarası olmak üzere Uçak Kütüphane, Çivitçioğlu Medresesi, Çankırı kalesi, Taşmescid, Yaran Gecesine katıldık. Yaran Kültürü bizim kadim kültürümüz, bu kültürü hiç bilmeyen hiç tanımamış bu havayı hiç teneffüs etmemiş Çankırılı olmayan misafirlerimizin görmesi bizim için önemli bir aşamaydı. Katılan misafirlerimizin tamamı bu anlamda olumlu dönüşler alıyoruz şu ana kadar, gayet başarılı bir organizasyon oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1672 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI