Bugun...Yaran Reisi Tayfun Sanar Ocağını Tüttürdü
Tarih: 17-04-2016 14:47:52 Güncelleme: 18-04-2016 22:09:52 + -


Reis Tayfun Sanar Muhteşem Bir Yaran Ocağı Yaktı. Reis Yaran Gecesi’ne her zaman olduğu gibi şehir içi, şehir dışı, yurt dışından seçkin misafirler katıldı.


Yaran Reisi Tayfun Sanar Ocağını Tüttürdü

Ocağını Tüttürdü

 

Yapılan Reis gecesine Yarene yıllarını vermiş Metin Gül'de sazıyla gelerek Sazende Mehmet Bayraktar ile birlikte icrada bulundular. Fasıl kısmında ise Ocak Sahibi Reis'in Ağabeyi Tamer Sanar ise Halk Müziğinden bir kaç örnekler sunarak geceye renk kattı. Meclis odasında bulunan hazuruna duygulu anlar yaşattı.

 

Gelenek ve görenekleri ile Türk insanını birbirine bağlayan il Çankırı ve onun vazgeçilmeyen yaranıdır.

 

Reis ocağında “Geleneklere göre, akşam namazından sonra başlayıp sabah namazıyla sona eren yaran toplantıları kapsamında, okunan manilerin yanı sıra misafirlerin katılımıyla çeşitli oyunlar oynandı.”

 

Reis Tayfun Sanar Muhteşem Bir Yaran Ocağı Yaktı

 

Geleneksel kültürünü geleceğe taşıma gayreti ile birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları, 2016 yılının yaran reis ocağını da yaktı.

 

Üniversite öğrencileri de misafir olarak katıldı.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları tarafından düzenlenen Reis Yaran Gecesi’ne her zaman olduğu gibi şehir içi, şehir dışı, yurt dışından seçkin misafirler katıldı.

 

Öğrenciler, Oyun havaları eşliğinde oynanan Oyunları ve yapılanları dikkatli bir şekilde incelediler. Zaman zaman yaranlar misafir olarak yaran meclisine girenleri de oynadıkları orta Oyunlarına dahil ettiler. Yaranlar meclislerine gelenlerle birlikte geleneksel yaran yemeklerinden oluşan sofrada yemek yediler. 

 

Yaran oyunları ile başlayan gecede yaşlılar, gençler, Çankırı’nın sekiz asırlık geleneğini Çankırı Yaran Evi’nde yeniden yaşadı. Yaran Evi’nin adabına göre oturan misafirler, başağa önderliğindeki yarenlerle Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu. Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gecede gençler, yaran kültürünün olmazsa olmazı yer sofrasında bir araya geldi. Reis Tayfun Sanar’ın Yaran ocağının misafirleri, söylenen maniler, yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdi.

 

Anlamlı Birlik Mesajı

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları “Bizim Ocağımız Her Yerde Tüter”

 

Çankırı’nın yöresel kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Yaran kültürünü yaşatmak için bir araya gelen yaranlar genciyle, yaşlısıyla ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen iç ve dış terör örgütlerine karşı okunan kuranlar ile okunan hatimler ile elleri sema ya açarak yapılan dualar ile birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

Yaran kültürünün adabında disiplin, birbirini koruma ve kollama olduğunu vurgulayan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları “Yaranı uygulamak ve aktarmak için akıl ve vicdan gerekir. Aklı ve vicdanı olan da terör olaylarının da, terör yanlılarının da yanında değil karşısında durur. Şehitler diyarı, yaranlar diyarı şehrimize gelerek yaktığımız Yaran ocaklarımız birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin daim olacağının en büyük kanıtıdır. Bizler yaşadığımız her yerde ocağımızı tüttürdüğümüz sürece ülkemiz üzerinde oyunlar oynamak isteyenler hiçbir zaman emellerine kavuşamazlar.” ifadeleri ile terörü kınadılar.

 

Sadece eğlence değil dayanışma biçimi olarak görülen gecelerde, katılanların birbirleriyle şen şakrak (Güler yüzlü)  olmaları göz kamaştırmaya yetiyor da artıyor.

 

Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise misafirler Cezayir havası ile uğurlandılar. Yaranlar ise gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenmeye devam ettiler.

 

Çankırı ilimiz iç Anadolu ve batı Karadeniz bölgelerini bağlayan bir köprü gibidir. Çankırı da hala sürmekte olan yaran kültürünün etkileri devam etmektedir. Yaran dost, arkadaş ve sırdaş demektir. Yaranlar arasında özellikle kış mevsimlerinde sohbet ve toplantılar yapılmaktadır. Yaranlık ahilik müessesesinin bir koludur.

 

Bu müessesede kötü alışkanlıklara yer verilmez. Aynı zamanda İslam ahlakına aykırı davranışlar da hoş karşılanmamaktadır. Bu müessesede 3 kapalı 3 açık olmak üzere 6 temel ilke vardır. Her ahi ve yaranın evi, sofrası ve kapısı açık olmalıdır. Gözü, dili ve beli ise kapalı olmalıdır.

 

Ocak sahibi reis Tayfun Sanar “Tüm bu gelenek, görenek ve törelerimizin temelinde sevgi ve saygı vardır. Bunlar insanları birbirine yaklaştırıyor, insanlar arasında kaynaşmayı artırıyor. Biz bunlara sahip çıkmak durumundayız. Eğer bunlara sahip çıkmazsak Avrupa’nın beğendiğimiz tekniği dışında hoşumuza gitmeyen, benden başkasını düşünmeyen bir toplum haline geliriz. Halbuki biz gerek Türk milletinin geçmişindeki dokusunda gerekse İslam’ın bize yüklediği sorumlulukta hep biz varız. Biz ayrılmaz bir bütünün parçalarıyız.

 

Bu gelenek ve göreneklerimizi geçmişten günümüze taşıyan herkesten Allah razı olsun. Bunları yaşatmak ve devam ettirmek adına burada olan, olmayan herkese önemli görevler düşüyor. Bu güzel gecem de şahsımı ve tüm yaranlarımızı yalnız bırakmayan Çankırılı hemşehrilerimize, şehir içerisinden ve şehir dışarısından ocaklarımıza gelen tüm davetli misafirağalarımıza da teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Yaran Anlatılsa da Canlı Yaşamak Başka Bir Haz Veriyor

 

Mustafa Çelik “Yaran Ocakları’nın, hem ilim ve irfan yuvası, hem de terbiye ocağı olduğunu ifade eden bir İnternet medya sahibi olarak yaran kültürünü gelecek nesillere aktarmak için görsel ve yazılı olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.”

 

Hemşerilerimizi bir araya getiren ve memleket hasretlerini bir nebze de olsa dindiren bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diliyor, düzenleyenleri tebrik ediyor, katkıda bulunanlara şükranlarımı arz ediyor, cümleye saygılar sunuyorum.

 

Kalk git kahvelerinin ikramından sonra çalınan Cezayir Türküsü ile yaran meclisi ilerleyen gece saatlerinden sona gece sona erdi. Tayfun Sanar reis’in ocağını şenlendiren misafirler ile toplu hatıra fotoğraf çektirildi, misafirler uğurlandı.

 

Yaran; insanları tek tek kucaklayan, insanın kendini tanımasını sağlayan, erdemli olmayı öğütleyen, insanlara hakkı kadarını almayı öğreten, kıskançlık ve ihtiras gibi kötü duyguları dizginleyen bir öğretidir.

 

Kültürün harman olduğu toprak Çankırı’mızdır. Dileğimiz odur ki bundan sonrada toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır. Her Kişi Yaran Olamaz, Er Kişi Yaran olur. Son sözümüzde şudur “Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” saygı ve sevgilerimizle birlikte Ocağınız daim olsun Başağalarım, Yaranağalarım diyoruz.

 

Küçük başağa İbrahim Harmancı ocağında buluşmak üzere hoşça kalın, dostça kalın.

 

2015-2016 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları:

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Tayfun Sanar

 

Çavuş: Mustafa Tuna

 

Yaranlar: Metin Ekizceli, Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Gürbey Baş, Osman Alaca, Hasan Şimşek, Mahmut Cebeci, Murat Altun, A. Muttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ahmet Kaymak, Murat Gücükçapraz, Resul Demirci, Ahmet Kapdan, Yılmaz Baykın, Resul Yılmaz, İbrahim Kayabaşı, Mehmet Yaren, Mustafa Gümüş, Nevzat Sezer

 

Sazende: Mehmet Bayraktar

 

Ritim Saz: Nazım Ege

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 7584 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI