Bugun...Yaranlar Diyarı Çankırı’da Ahilik Haftası Kutlamaları Sönük Bir Şekilde Gerçekleşti
Tarih: 19-09-2017 14:55:49 Güncelleme: 19-09-2017 20:36:49 + -


Esnaf ve sanatkârların traktörler üzerine oluşturduğu kortej geçişiyle tamamlanan program, 100. Yıl Kültür Merkezi'nde esnaf ve sanatkarların fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi ile devam etti.


Yaranlar Diyarı Çankırı’da Ahilik Haftası Kutlamaları Sönük Bir Şekilde Gerçekleşti

Esnafsız Esnaf Günü Kutlaması

 

Törenler katılımın son derece düşük olması dikkat çekti.

 

Programa, AK Parti Çankırı  Milletvekilleri Muhammed Emin Akbaşoğlu, Hüseyin Filiz, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Bozkurt, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Osman Karadeniz, daire müdürleri ve çok az sayıda vatandaşlar katıldı.

 

Büyük Camii (Sultan Süleyman Camisi'nde) kılınan sabah namazının ardından ahi çorbası ve süt ikramıyla başlayan etkinlikler daha sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı'nın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla devam etti.

 

Belediye meydanında gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı yaran ve ahiliğin anlamına değindi.

 

Ahilikteki yardımlaşmaya değinen Yaranbaşı, hükümetin yeni hayata geçireceği ahi sandığı çalışmalarına da değindi. Yaran sandığının işsizlik sigortası gibi işleyeceğini ve esnafın mağduriyetten kurtulacağını aktardı.

 

Yaranbaşı son olarak ise kültürel ve manevi değerlere sahip çıkılması gerekildiğini ve bu önemli değerlerden birinin ise yaran ve ahilik kültürü olduğunu aktardı.

 

Belediye Başkanı Dinç “Ahilik, kelime olarak, Arapça “kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden gelmektedir. Bunun yanında, Ahî kelimesinin Türkçe kökenli “Akı” kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. Akı kelimesi “eli açık, cömert, yiğit” gibi anlamlara gelmektedir.

 

Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesidir.

Ahilik felsefesinin yüzyıllardır devam bir gelenek, Çankırı Belediyesi olarak bu önemli kültürün yaşatılmasında her zaman destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” Dedi.

 

Çankırı denildiğinde akla ilk gelen ve önem arz eden kültürel sembolün Yaren Kültürü olduğunu kaydeden Belediye Başkanı İrfan Dinç, "Bu kültür korunmaya, araştırılmaya ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmeye ihtiyaç duymaktadır. Yarenlik ve yarenliğin doğuşu, tarihi, gelişimi, etkileri ile yarenliği oluşturan çeşitli unsurların araştırılması gerekmektedir.” Dedi.

 

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, küçüklüğünden beri Ahilik kültürüyle yetiştiğine vurgu yaparak, “Ahiliğin en önemli noktası dürüstlüktür” diye konuştu.

 

Milletvekili Hüseyin Filiz “Asırlar öncesinden bugüne uzanan ahilik geleneği; dürüstlüğün, dostluğun, yardımlaşmanın, işçinin, üretenin, helal kazancın simgesidir. Bu güzel geleneğin halen yaşatılıyor olması ve geleceğe de aktarılıyor olması çok önemli. Ahilik Haftası kutlu olsun.” Dedi.

 

Milletvekili Hüseyin Filiz, vahşi kapitalizmin ayak izlerinin dünyayı yok ettiğine değinerek, sanayileşme yönünde ilerleyen Çankırı’da öncelikle sanat ve zanaat ile uğraşan bireyler yetiştirmek gerektiğine işaret etti.

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş, Belediye Meydanı'ndaki törende, Ahilik Haftası'nın 30'uncusunu idrak ettiklerini vurguladı.

 

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törende ise konuşmalar yapılıp, sembolik şed kuşatma ritüeli canlandırıldı. Törende konuşan Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz Ahiliğin Çankırı'da yaran kültürü ile özdeşleştiğini belirterek, Hoşgörü ve dayanışmanın sanat ile birleşmesi olan ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel anlamda önemli bir yeri bulunmaktadır. Ahiler sanat ve mesleklerini öğrenirken mertlik cömertlik gibi değerleri bünyesinde barındıran ve adına fütüvvet denen ahlaki kuralları da öğrenirlerdi diye konuştu. Törende, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı, Çankırı Milletvekilleri Muhammed Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz birer konuşma yaptı.

 

Son olarak kürsüye gelen Vali Hamdi Bilge Aktaş ise konuşmasında, Türk milletinin bugünlere kolay gelmediğini belirtti. Vali Aktaş, "Tarihin derinliklerinden, Türk halkını, Türkleri, Orta Asya'da belki daha öncesinde millet yapan ve bugüne getiren bazı değer ve geleneklerimiz var, işte ahilik de bu değerlerden birisidir." dedi.

 

Törende, daha sonra bir babanın çocuğunu demirci ustasına çırak olarak teslim etmesiyle başlayan ustalık serüveni canlandırıldı. Çırak olan çocuk daha sonra kalfa, ardından da ustalık mertebesine yükseldi. Sembolik olarak ustalık payesinin verilmesi anlamına gelen "Şed Kuşatma Töreni" düzenlendi.

 

Canlandırmanın ardından protokol üyeleri yılın ahisi seçilen Demirci esnafı İsmail Dede isimli esnafa sembolik olarak Ahi Baba payesi vererek kaftan giydirdi. Önceki yıllarda yeni gelen valilere verildiği gibi ilimiz Valisi Aktaş'a da sembolik olarak ahi baba payesi verildi. Sembolik olarak ustalık payesinin verilmesi anlamına gelen 'Şed Kuşatma Töreni', izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Halk oyunları gösterileri devam eden etkinlikler kapsamında kendi meslek dallarında kentin en iyi esnafları seçilenlere plaket takdim edildi.

 

Esnaf ve sanatkârların traktörler üzerine oluşturduğu kortej geçişiyle tamamlanan program, 100. Yıl Kültür Merkezi'nde esnaf ve sanatkarların fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi ile devam etti. Program amacına ulaşarak sessizce sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 5958 defa okunmuştur.

Etiketler :
Şanteknik demirdoğrama / 20-09-2017 14:34:00

Zaten Ahilik haftası da ASIL olmaktan çıktı ŞEKİL olarak devam ediyor.

Şanteknik demirdoğrama / 20-09-2017 14:30:00

Öncelikle Ahilik haftasını bütün esnaf arkadaşların kutlarım . Deniyor ki sönük geçti Kaç esnafın faliyetler den haberdar ettiniz de ilğilenilmedi Kendiniz çalar kendinizde oynarsanız herhalde başka ne bekliyordunuz ki Tenkidim hem idarecilere hemde bu haftayı organize edenlere aydat gecikince her türlü yazıyı gönderirken böyle bir hafta ve kutlama merasimi için bir davetiye esnafımıza ve sanatkarımıza çok görürseniz hem sönük geçer hemde bir anlamı kalmaz Odamızı da sadece aidat toplanacağın da bir de seçim zamanı hatırlanıyoruz.hoşça kalınFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI