Bugun...Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ziya Karakuş, Mustafa Efe Yaranağalar Harika Bir Yaran Ocağı Yaktılar
Tarih: 27-02-2017 11:29:28 Güncelleme: 27-02-2017 23:47:28 + -


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği “Ocağımız Ocağınızdır” sloganıyla kendilerine ait yeni yaran evinde izdiham yaşatmaya devam ediyor.


Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ziya Karakuş, Mustafa Efe Yaranağalar Harika Bir Yaran Ocağı Yaktılar

Yaktılar

 

25 Şubat 2017 Cumartesi akşamı yakılan Yaran Meclisinde İzdiham Yaşandı. Aynı gün akşamı İlimizin esnaflarını içerisinde barından tarihi İplik Pazarı Cami’inde kılınan Akşam namazından sonra yaran meclisine hareket eden Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağalarına, Reisine, Yaranlarına caddedeki vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunarak başarılar dilediler.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Üçüncü Yaran Ocaklarını Birlik Ve Beraberlik İçerisinde Yoğun Bir Katılımla Yaktı.

 

Yaran Meclislerine Katılım Rekor Seviyede

 

Çankırı halkının yaşayışı ve dünyası hakkında öğrenmek istediklerini daha geniş ve daha canlı bir şekilde görülebildiler!!!

 

İlimizde hizmet eden, ekonomiye katkıda bulunan esnaf kesimlerinden konuklar, isimlerini ayrı ayrı yazamadığımız ocak sahiplerinin değerli misafirleri, yetişkin öğrenciler, gençler ve geleceğin yaranları minik misafirağalar katıldı.

 

Yaran Meclisine Kuveyt Türk Bankası Çankırı şube müdürü, Çankırı Merkez, Şabanözü ilçemiz, Ankara, İstanbul ve değişik vilayetlerden İş adamları, Küçük Sanayimizden iş adamları, tamirci ustaları, Şabanözü ilçemizin köy derneklerinden söz sahibi idarecilerimiz, Üniversiteden öğrenci kardeşlerimiz, aynı dernekte geçmiş senelerde yaran yemiş eski yaranlarımız ve çok sayıda davetliler katıldı.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği “Ocağımız Ocağınızdır” sloganıyla kendilerine ait yeni yaran evinde izdiham yaşatmaya devam ediyor. Bir birinden ayırt edilemeyecek değerli yaranlar ve sazendeler kültür temsilciliği için var güçleri ile yarış ediyorlar.

 

Mustafa Çelik diyor ki; Gününüz de, haftanız da, işleriniz de, sağlığınız da, memleketimiz de güzel olsun, huzurlu olsun. Allah Birlik Ve Beraberliğimizi Bozmasın. Yaren ocağımız daim olsun... Tüm misafirağaları özellikle genç ve çocuk yarenlerimizi aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Bizler bu ocağın sönmemesi için çalışıyoruz, saygıdeğer Başağalar, reis ve yaranağalar. Sizlerin fedakarlığı ve katılımı ile bu ocaklarımız herkesi ısıtacak, ısıtmaya da devam edecek... Kimsenin şüphesi olmasın.

 

Başağalar ve yaran ağalarımız elden geldiğince kültürümüzü yaşatmaya, anlatmaya çalışmaktadırlar.

 

Müthiş bir kültür beşiği olan güzel ülkemizin Yaranlar diyarı, şehitler diyarı Çankırı’mızın her karışı tarih ve dostluk kokuyor.

 

Güldürürken eğitirler, Oynatarak öğretirler, Nice hüner belletirler, Bizim yaran meclisleri. Baş tacıdır Başağa’ları, Haftada bir ocakları, Dosta açık sofraları, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği  yaran ocakları. Edep, erkân bilenlerle, Güler yüzlü yarenlerle, Şen olunur gelenlerle, Çankırı yaran ocakları.

 

Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ziya Karakuş, Mustafa Efe Yaranağalar Harika bir ocak yakarak sıralarını geçiştirdiler.

 

Yaran meclisleri, kökü çok eski vakitlere dayanan bir geleneğimizdir. Bu meclisler, bir hayat okul gibi, halk eğitimini gerçekleştirmiş; büyüğe saygı, küçüğe sevgi, söz söyleme, söz dinleme, oturup kalkma, konuşma, eğlenme, yemek yeme ve benzeri konularda, Türk görgüsünü genç nesillere aktarma görevini yerine getirerek efsaneleştiler.

 

Eldivanın kirazı ile başlayan gecede mahalli oyunların yanı sıra eğitici ve güldürücü orta oyunları çıkartılıp, tekerlemeler satıldı, maniler söylendi.

 

Bu haftaki yaran sohbetleri, yörenin dil, din, tarih, müzik, folklar, halk hikâyeleri ve tiyatro gibi değişim öğelerini davetli misafirapalara yansıttı. Bu sohbetlerde, yaran meclislerimizde insanlara sevgi, hoşgörü, kanaatkârlık, erdemlik gibi duyguları orta oyunları, tiyatro skeçleri Abdulmuttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kaymak, İbrahim Akdoğan yaranağalar tarafından mecliste bulunan hazuruna sergilenirken bazı önemli konularda canlı canlı işlenerek sunuldu. Davetlilere Yayla çorbası, Çabada Güveç, Tereyağlı Pirinç Pilavı, Üzüm Hoşafı ve yöremize has bazlamaç ekmeği, çay ikram edildi. Oldukça güzel ve eğlenceli geçen gece yenen yemek ve sofra duasıyla kısa bir süre dinlenme faslına geçildi. İlerleyen saatlerde ise yaran Metin Ekizceli’nin bir birinden güzel oyunları ile yaran Meclisi cayır cayır yandı. Davetliler gece sonunda geleneksel Cezayir Marşının çalınması ile misafirlerin ayrılma zamanı gelirken bütün yaran ağalar misafirleri alkışlar eşliğinde dış kapıya kadar uğurladılar. Aile fotoğrafları çekindiler.

 

Yaranların baş başa kalması sonrasında 4 ocak sahipleri Abdulmuttalip Çağlar, Ahmet Kaptan, Rıdvan Taşçı, İbrahim Akdoğan ve Harun Karataş yaranağalar arap’ı teslim alarak sabah namazına kadar süren birlikteliklerini, devam ettirdiler.

 

Çankırı Yaran'ını yani sohbet alemlerini anlatmaya devam edeceğiz.

 

Şöyle ki;

 

Ahiliğin, bilinen altı şartı vardır. Bu altı şart, "açık" ve "kapalı" olmak üzere iki­ye ayrılır. Açık olması gereken "alın, kalp ve kapı" dır. Ki,  alın açıklığından, başkalarının yanında yüz karası bulunmamak,  kalp açıklığından her insana sevgi beslemek, kapı açıklığından da kendi­sine yardım istemeye gelen ve muhtaç olan herkese kapısını açık tutmak kasdedilir. Kapalı olması gerekenler ise "el, dil ve bel "dır. El'in kapalı olmasından kasıt, hiç kimsenin hak ve hukukuna tecavüz etmemek, dil'in kapalı olmasından kasıt, hiç bir kul hakkında kötü söz söylememek, dedikodu yapmamak, bel'in kapalı olmasından kasıt ise, hiçbir ferdin namusuna tecavüz etmemektir. Dil konusunda ayrıca, "sır saklamanın da şart olduğu" kastedilmektedir.

 

"Çankırı’mızda geçmişten günümüze devam eden bu kültürün yaşatılması anlamında gayret gösterenleri tebrik ediyoruz.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Yaran Reisi Tayfun Sanar ve Yaranağalar; Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, Abdulmuttalip Çağlar, Meriç Özsu, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kaymak, Resul Demirci, Ahmet Kaptan, Resul Yılmaz, Murat Gücükçapraz, Mehmet Yardımcı, Etem Göktaş, İbrahim Akdoğan, Rıdvan Taşçı, Abdullah Yardımcı, Harun Karataş, Zihni Kahraman, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz

 

Yaran Çavuşu: İbrahim Kayabaşı

 

Sazende: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 

Basın Temsilcisi www.haberci18.com İnternet Medya sahibi Mustafa Çelik

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen

 

3.cü Ocak sahipleri Büyük ve Küçük Başağaları ile birlikte.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan

 

Küçük Başağa İbrahim Harmancı

 

Hele koçlara bak. www.haberci18.com İnternet kameralarının huzurundalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 10016 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI