Bugun...Yaz Aylarında Boğulmalara Dikkat! (Özel Haber)
Tarih: 29-06-2018 23:21:31 Güncelleme: 30-06-2018 09:21:31 + -


Özellikle baraj ve göletlerde suya girilmemeli, akarsularda ise iyi yüzme bilinse bile cankurtaran yeleği ve kask olmadan suya girilmemelidir.''


Yaz Aylarında Boğulmalara Dikkat! (Özel Haber)

Yaz aylarının gelmesi ve sıcakların artması sonucu özellikle çocuklarımızın serinlemek için deniz, göl, baraj, akarsu, süs havuzları ve su birikintilerine girmeleri ile boğulma olaylarının yaşandığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın bu gibi acı ve trajik durumlarla karşılaşmamaları için güvenli yerleri tercih etmeleri ve kontrolsüz su birikintilerinin olduğu yerlerden uzak durmaları önemle duyurulur.

 

Uzun tatiller başladı. Kimi denize, kimi bağ bahçeye, kimi baraj ve göletlere giderek (Bu tür yerleri tercih ederek) tatilini, gününü iyi değerlendirmeyi düşünür.

  

 

Yaz aylarında artan boğulmalara karşı, www.haberci18.com İnternet medyası olarak boğulmalara karşı halkımızı uyarıyoruz. Buna göre, iyi yüzen birinin bile boğulma tehlikesi var... Haberiniz olsun.

 

www.haberci18.com İnternet Medyası admini yaptığı açıklamada, yüzme bilen kişilerin bilmeyenlere oranla kendilerini daha güvende hissettiğini ve herhangi bir tehlike durumunda kendilerini yüzerek kurtarabileceğini düşündüğü için daha zorlu sularda yüzmeyi tercih edebildiğini söyledi.

 

Özellikle yüzme bilmeyen kişilere, derinliğini bilmediği, dibini göremediği veya bel bölgesini geçen derinlikteki sulara girmemesini öneren usta gazeteci Mustafa Çelik, çocuklarıyla yüzmeye giden ailelerin, suya giren çocuklarını yanlarından ayırmamaları gerektiğine işaret etti.

 

Çelik, şunları kaydetti:

 

''Suda yüzme bilenler de bilmeyenler kadar, boğulma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Çocuklarda kolluk dışındaki can simidi ve deniz yatağı gibi aksesuarlar, güvenilir değildir. Bu araçlar hareket kontrolünü kısıtlar ve üzerlerinden düşme tehlikesi vardır. Deniz, gölet, baraj, vb. yerler dalgalı olduğu sırada, yüzme bilen kişi bile denize girmemelidir. Özellikle baraj ve göletlerde suya girilmemeli, akarsularda ise iyi yüzme bilinse bile cankurtaran yeleği ve kask olmadan suya girilmemelidir.''

 

Akıntılı veya girdaplı bölgeler, bulanık ve dibi görülmeyen yerler, baraj ve göletler, dalgalı bölgeler, deniz araçlarının geçtiği rotalar, aniden derinleşen suların boğulma tehlikesi yaratabilecek en önemli yerler olduğunu vurgulayan Çelik, plajı olmayan sahil şeridi, gölet ya da barajların riskli bölgeler olduğunu, bu bölgelerde boğulma riskinin daha yüksek seyrettiğini sözlerine ekledi.

 

 

''Bu tür olaylarda en büyük tehlike paniktir.

 

Bir kaşık su dahi boğulma tehlikesi yaratır. Çünkü boğulma olayında asıl olan panik olma halidir. Panik olan bir insan, düşünerek karar veremediği için yön duygusunu kaybeder ve aşağı-yukarı kavramları dahi kaybolabilir. Boğulma nedeni her zaman tehlikeli şakalar ya da tehlikeli sular değildir. Çok iyi yüzme bilenler dahi boğulabilir. Kendine aşırı güven hatayı doğurur. Bana kalırsa denizi, göleti, barajı tanıyan insan, denizden korkan insandır'' şeklinde konuştu.

 

Bu vesilelerle yaz aylarında Allah vermesin boğulmalara dikkat edilmesi için tüm halkımızı bilgilendirelim istedik. Takdir sizlerin saygı değer vatandaşlarımız, çocuklarınıza göz kulak olmanız önemle duyurulur. İyi tatiller dostlar.
Bu haber 1841 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI