Bugün...


Ferhat Dilsiz


Facebookta Paylaş

Selamı Sabahı Niye Kestik?
Tarih: 01-12-2018 09:59:00 Güncelleme: 01-12-2018 09:59:00


Aynı apartmanda oturanlar, ayni islerinde hatta ayni ofiste çalışanlar birbirlerine selam vermiyor.

 

Asansörde karşılaştığımız, adını sanını bildiğimiz kişilerden Allah’ın selamını esirgiyoruz.

 

İnsanlar birbirine ‘Selamun Aleyküm’u, bir ‘günaydın’ı, bir ‘merhaba’yı çok görüyor.

 

Bize ne oldu böyle? Kimse kimseyi dinlemiyor, tanımıyor! Aynı apartmanda oturanlar, aynı işyerinde, hatta aynı ofiste çalışanlar birbirlerine selam vermiyor. Asansörde karşılaştığımız, adını sanını bildiğimiz kişiler-den Allah’ın selamını esirgiyoruz. İnsanlar birbirine ‘Selamun Aleyküm’u, bir ‘günaydın’ı, bir ‘merhaba’yı çok görüyor Yolda yürürken yanlışlıkla birisine çarpsanız sizi parçalayacakmış gibi bakıyor. Hatta çarpan çarptığı kişiye 'Af edersiniz’ demeden yoluna devam ediyor.

 

Hâlbuki bu topraklarda selamlaşma köklü bir gelenek. Selamlaşma adabı üzerine şiirler, makaleler ve kitaplar yazılmış. Yüzlerce ritüeli ile selamlaşmaya çok önem veren bir kültürümüz var. Üstelik İslam dini selamlaşmaya büyük önem vermiş. Kur’an da birçok ayette tanıdık tanımadık herkese selam vermek emredilmiş. Allah, Nisa Suresi’nde, “Size selam verildiğinde, siz de ondan daha güzeliyle selam verin veya aynısı ile karşılık verin” buyuruyor.

 

Peygamberimiz ise selam vermenin sünnet, almanın ise farz olduğunu söylüyor. Hatta Hazret-i Peygamber, “Size aranızdaki sevgiyi artıracak bir haber vereyim mi? Selam vermek neden önemli? İbni Ömer’in Buhari’de yer alan rivayetine göre, bir adam Resulullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘İslam’da yapacağım en hayırlı şey nedir?’ diye sorar. Resulullah da ona, “Yemek yedirmen ve tanıdık-tanımadık herkese selam vermendir” buyurur. Müslim’de rivayet edilen başka bir hadiste de ‘selam vermek’ cennete girme sebeplerinden biri sayılmıştır.

 

Allah’ın bir ismi olan ve Kur’an’da 24 defa geçen Selam’ın önemini kısaca şöyle belirtebiliriz:

 

1-Bir İslam sairidir. 2-Muhabbet ve güvenin belirtisidir. 3-Bir duadır. 4-Sosyal dayanışma ve kaynaşmanın vesilesidir. 5-Selam vermek sünnettir, korku durumu varsa vaciptir. Selam almak, kişiye farz-i aynı, topluluğa da farz-i kifayedir. Mektup ve şahıslar yoluyla gönderilen selamlara cevap vermek vaciptir. 6-Günaydın, hayırlı sabahlar gibi ifadeler selamın verdiği sevabı vermez. İşaretlerle veya eğilerek verilen selam caiz görülmemiştir. 7-Sesli Kur’an okuyana, ilim ve zikir meclisinde olana, yeme-içme ile meşgul olana, sarhoş, deli, banyo ve tuvalette olan kimselere selam vermek ise mekruh sayılmaktadır...

 

Es Selamun Aleyküm Ve Rahmetullahu Ve BerekatuhuBu yazı 2047 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI