Bugün...


Mustafa ÇelikFacebookta Paylaş

Yalakalık Meslek Haline Gelmiş
Tarih: 05-01-2019 09:26:00 Güncelleme: 05-01-2019 09:29:00


Sevgili okurlar son zamanlarda sıkça rastladığım ve bitmek bilmeyen, bir meslek haline gelen (dönen) yalakalık ın artık gündelik hayatımızın parçası haline geldiğini gözlemledim.

 

Yalakalık diyorum çünkü başka izahı yok! Burada bu tipleri irdelemek istemiyorum. Bunu bir meslek ve yaşam biçimi haline getirmişlerden söz etmek istiyorum. Bu konu‚ tıp tarafından araştırılsa‚ yalakalığın belki de bazı insanların genlerinde nesilden nesillere taşınıyor olduğu ortaya çıkabilir. Yalakalığın‚ birde sanatsal yönü var. Nasıl herkes keman çalamaz‚ şarkı söyleyemez ise herkes de yalakalık yapamaz. İstese de yapamaz. Ağzına gözüne bulaştırır.

 

Yalakalık kimlere yapılır? Herhalde sokaktaki dilenciye‚ seyyar satıcıya yapılmaz. Güce yapılır‚ güce! Bu güç nedir? Para gücü‚ makam gücü‚ mevki gücü‚ güzellik gücü vs. Eğer bunlardan birine sahip değilseniz‚ size kimse yalakalık yapmaz. Onun için rahat olun. Eğer‚ bu güçlerden birine sahipseniz‚ koruyun kendinizi koruyabilirseniz. Belki de bir müddet sonra bu ortama alışıp‚ çevreniz tamamen yalakalarla dolacak; hem de siz hiç farkında olmadan. İşte o an kıyametin koptuğu andır. Siz artık temsil ettiğiniz gücün sahibi olamayacaksınız. Size‚ her şey tozpembe gösterilecek..

 

Son zamanlar da özellikle birilerinin kalemşoru haline gelen ve basın sitesi adı altında kurulan sözde gazeteci olarak yayın organlarındaki birçok yazı ve görsel faaliyetlerin‚ yalakalık üzerine oturtulmuş olduğunu görmekteyiz.

 

Tabii‚ perde arkasını bilmediğimiz için‚ bunların arkasında‚ ne tür menfaat bağlantıları var bilemiyoruz. Sade vatandaşlar olarak sorgulama yeteneğimizi bu konular üzerine yoğunlaştırmadığımızdan‚ amaçlarına her zaman ulaşabiliyorlar. Bunun sonucunda‚ O yalakalar‚ görevini kusursuz olarak yapma rahatlığını buluyor ve faaliyetlerini sürdürüyorlar.

 

Türk Basınında‚ nice köşe yazarları vardır ki her dönemde kendilerine köşe bulurlar ve sahibinin sesi görevini halka rağmen‚ kesiksiz yıllarca sürdürürler...

 

Kalbiyle‚ sözüyle‚ davranışıyla yaşam biçimiyle gerçekten inançlarına göre yaşayan insanları burada tenzih ederek bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim Toplumda yalakalık öyle boyutlara ulaşmış ki; menfaat ve çıkar uğruna‚ insanlar‚ birbirine karşı‚ kim daha fazla Müslüman yarışına girmiştir. Hatta hayret uyandıracak seviyede‚ kalplerinde hiçbir değişim olmadan‚ dış görünümlerinde‚ ani değişiklikler yaparak‚ sadece günlük çıkarlarını tatmin etmek ve çevresinde sadece saygınlık görmek için…

 

Çok ilginçtir ki, iyi tanıdığınız bir insanı‚ bir müddet sonra‚ tanıyamaz hale geliyorsunuz. Böyle bir değişim‚ acaba‚ dünyada başka hangi ülkede var‚ çok merak ediyorum. Bu kentte öyle insanlar görüyor ve tanıyorsunuz ki; şu mısralar birden aklınızdan geçiveriyor. El etek öperek yerde sürünen‚ gözü göklerde sürüngenler gördüm. Bu tipler‚ toplumumuzda her geçen gün sayıca hızla artmaktadır. Tıpkı bulaşıcı bir hastalık gibi...

 

Sporda bile‚ yalakalığı görebilirsiniz. Hak etmedikleri halde birilerinin kayırmasıyla bir yerlere gelen‚ spor adına katliam yapan nice insanlar vardır. Mevki‚ makam ve para gücüne sahip biriyle‚ karşılıklı müsabaka yapanların bir kısmı‚ sahibine topu en kolay nasıl sahip olacaksa; o şekilde kullanır ve sonunda da Ne güzel oynuyorsunuz‚ Ne güzel karşılıyorsunuz, diye hitap ederek yalakalığını tamamlar. Kısacası bu işin sınırı ve yeri yoktur. Nerede ve ne şekilde yapabilirseniz...

 

Her meslek dalında‚ yalakalığın boyutu ve çapı değişiktir. Bazı meslekler‚ yalakalığa çok yatkındırlar. Mesleklerin‚ kendi içinde‚ bu konuda geliştirilmiş davranış biçimi‚ yazışma kuralları‚ jest ve mimikleri mevcuttur. O mesleğin‚ dışında olanların‚ bunları anlaması çok güçtür. Ancak ve ancak‚ o mesleğin içinde uzun yıllar yaşadığınızda‚ bunları ayırt edebilirsiniz. Burada‚ bu meslekleri sıralamak istemiyorum. Biraz düşününce‚ sizler bulabilirsiniz.

 

Nasıl ki; bataklıklar kurutulmadıkça sivrisinekler bitmez.  İnsanlar arasındaki‚ menfaat ilişkileri ve daha çok kazanmak‚ daha iyi yaşamak‚ hak etmeden‚ emek sarf etmeden veya daha az emekle‚ gayretle bir yerlere ulaşma sevdası‚ insanoğlunda bitmediği sürece‚ bu meslekte (yalakalık) bitmeyecektir.

 

Temiz bir gelecek için kendinizi harcatmayın!!!! Yalakalığı meslek haline getirenlere itibar etmeyin, değer vermeyin.Bu yazı 9197 defa okunmuştur.

sadık çelik / 20-01-2019 06:58

Mustafa bey ağzınıza sağlık. Bende bir kaç kelime eklemek istiyorum. Yalakalık mevzuatında bu bahsetiğiniz yalakalık öyle ilerlemiş durumda inanın toplumun neredeyse yüzde ellisini geçmiş. Güzel bir tespiti kaleme almışsınız. Esas sıkıntı bu yalakalardan doğan nesilden sonra yetişecek asalak ve salak bir değişik nesil. Allah yardımcımız olsun.

urfalı / 06-01-2019 16:57

Hani bir atasözü var. Körler, sağırlar birbirini ağırlar. İşte bunun benzeri Çankırı da oluyor, yaşanıyor. Yalakalar yalakaları destekler hepsi aynı b.. soyu.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Çok Okunan Haberler
Köşe Yazıları
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI