Bugun...


Necati Keskin


Facebookta Paylaş

Kur’anı Kerim’i Yakma Girişimi
Tarih: 01-01-2017 09:41:00 Güncelleme: 01-01-2017 09:41:00


2016 yılını acısıyla tatlısıyla bitirdik, Dünya’da ki bütün canlılar bir yıl daha yaşlandı, 2017 yılı bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini ülkemizdeki her olayın hayırlara vesile olmasını diliyorum..

 

2017 yılına gireceğimiz şu son ayda Allah onları kahretsin ki İstanbul’daki ve Kayseri’deki hain terör saldırısı içimizi bir kerede daha yaktı, Millet olarak acımızı içimize gömdük derken bu kere Rusya Büyükelçisine yapılan alçakça saldırı, terörün çirkin yüzünü bir kere daha gösterdi, konu hakkında düşünüyorum ne diyeceğimi, ne yazacağımı da bilemiyorum, Fakat şunu unutmamak gerekir, gün birlik ve beraberlik günü, içimizi karıştırmak isteyenlere fırsat vermeyelim, Lanet olsun bu terörü yapanlara, yaptıranlara, yardım ve yataklık edenlere. Bunlar Müslüman kimliği altında ülkemizi karıştırmak isteyen dış mihraklı bozuntular, Allah  vatanımızı, milletimizi, ülkemizi korusun, muhannete muhtaç etmesin, 2017 yılı, ulus olarak millet olarak birlik ve beraberlik, dayanışma günüdür, Bu terör belası yüzünden yazılarımı geciktirme gereği duydum,  bu duygu ve düşünceme göre duygusallıkların biraz olsun sükûnete ermesini bekledim. Zira duygusallaşınca birey ve toplum olarak doğru değerlendirme yetisini kaybediyoruz. Asıl maksadı anlamaktan acze düşüp yazılanları yanlış yorumluyoruz., ve bir türlü hakikatlere dönemiyoruz; sağlıklı değerlendirme yapamama zafiyetine düşüyoruz.

 

Terörün lanet yüzünü görmek için hatırladığım, hani 11.Eylül.2001 tarihinde ABD’de ikiz kulelerin uçaklarla sabotaj yapılarak yıkılması dolaysıyla bir yıl sonra bu olayın yıldönümünde olayı protesto etmek amacıyla, ne idüğü belirsiz serseri bir Amerikalı rahip Terry Jones,  Kuran-ı Kerim’i yakacağını ilan etmişti.

 

Hayret!...

 

Bir rahibin din anlayışına bakar mısınız. Bir din adamının, din anlayışı bu. Tevrat veya İncil’i yakacağını ilan eden Müslüman bir din görevlisi gördünüz mü veya duydunuz mu?

 

Bu mümkün değil, böyle bir din adamının aklından zoru olması lazım…

 

Bizim kitabımız Kur’an hangi dinden olursa olsun veya hangi peygamberin ümmeti olursa olsun hiç bir ayrım yapmadan bütün kullarına indirilen Allah’ın söz ve kelamıdır. Böyle öğretildi, böyle biliyoruz ve böyle inanıyoruz. Bu kutsal kitabımıza Kuran’ı Kerim’e eskiden Mushaf derlerdi ve çeşitli boylarda bulunurdu. Korgun’da eskiden büyüklerimiz hocalara okuma kurslarına giderken Kuran’ı Kerim’e enam’da dediklerini hatırlarım. Şimdi ise en küçük şekilde ve boynuna takılan ve muska şeklinde olanlara diyorlar.

 

Konu ile ilgili olduğunu umduğum bir hikaye hatırladım; Zamanın birinde köyde adamın birinin boynunda muska şeklinde asılı bir enam varmış, “O nedir” diye sormuşlar.  “Enam” demiş, diğeri de “anladık da ne iye yarıyor” demiş. “Babamdan kaldı, dedem Kurtuluş savaşında bunu taktığı için hiçbir kurşun isabet etmemiş ve memleketine sağ salim dönmüş” demiş. Karşısındaki adam tabancayı çıkartmış ve adama doğrultmuş “deneyelim mi” demiş. Boynunda enam asılı olan adam “ne yapıyorsun deli misin” demiş, denemeye izin vermemiş fakat adam ısrarında devam edince “şu gezinen tavuğun boynuna takalım ve deneyelim” demiş. Enamı tavuğun boynuna geçirip çakmış kurşunu, tabiî ki kurşun tavuğa isabet eder etmez tavuk hemen ölmüş, Kurşunu sıkan adam “tavuk öldü” demiş,  diğeri de “tabii ki ölecek çünkü sen inanmadın ve bu konuda inancın da yok ki” demiş.

 

Rahip Terry Jones’in Kuran-ı Kerim’i protesto amacıyla yakacağını kararını duyan ABD başkanı Barak H. Obama, rahip Terry’ye “sen böyle bir harekette bulunursan Müslüman örgütleri kızdırırsın ve Amerikan askerlerinin hayati tehlikesini artırırsın” diyerek protestosundan vaz geçirmeye ikna etmişti.

 

Düşünüyorum, fakat hiç anlam çıkaramıyorum, 11.Eylül olayı ve ticaret merkeziyle pentagonda üç bin kişinin ölmesi olayının Müslümanlara yıkmanın ne manası var. ABD’ li vatandaşların %65 i bu işi Müslümanların yaptığına inanmamakta, gerekçeleri ve bahaneleri ise zaman gösterdi ki Afganistan ve Irak’ı işgal ederek Suriye’de nifak sokarak, Ortadoğu’yu kan gölüne çevirerek amacına ulaştılar…

 

İkiz kulelerin sabotaj sonucu yıkılmasından 2 yıl sonra yanılmıyorsam bir televizyon kanalında mı veya bir yazarın makalesinden mi pek hatırlayamıyorum ama Belçika’da taksi şoförlüğü yapan Türk vatandaşın biri anlatmıştı. Bunu hiç unutamam, Diyor ki Türk şoför  “Bir hanımefendi arabama bindi, biraz gittikten sonra bana ‘Türk müsün?’ Dedi, ‘evet’ deyince Kilisenin Katolik papazı Amerika’daki ikiz kuleleri örnek göstererek sizin hepinizin terörist olduğunuzu söyledi, Siz bunu niçin yaparsınız?” diye sordu. Bende ona ‘üç bin mi çok üç milyon mu çok’ diye sordum, oda “tabiî ki üç milyon çok.” dedi.  “peki o zaman Hıristiyan Hitler tam beş milyon insanı öldürdü, siz buna terörist demiyorsunuz, Amerikalılar, Japonya’da beş yüz bin Japon’u iki atom bombasıyla öldürdü, buna da terörist demiyorsunuz, Şu anda Amerika Irak’ta bir milyon insanı öldürdü buna da göz yumuyorsunuz, 30 yıldır Amerika gizli, gizli PKK teröristlerini besliyor onu Türkiye’ye kalkan olarak kullanıyor ve Türkiye’de kardeşi kardeşe vurduruyor 50 bin kişinin hayatına mal oluyor buna da göz ardı ediyorsunuz,  Afganistan’ı işgal edip yüzlerce Afganlının hayatına mal oluyor onu da es geçiyorsunuz, Avrupa’nın göbeğinde Bosna’lı Müslümanlara Sırpların yaptığı katliamlarda sen az üç yüz bin Bosnalı Müslüman katledildi ona da sesiniz çıkmadı,  İsrail 50 yıldır Filistin’de katliam yapıyor Dünya milletleri sesini bile çıkartmıyor adeta katliama çanak tutuyor ve yakın tarihte Gazze’de yapılan katliama bakın birazda insaf edin, Ama ne olduğu belli olmayan bir olayı Müslümanların üzerine atıyorsunuz, sizinde biraz beyninizi çalıştırmanız lazım’ deyince kadın taksiyi durdurup parasını ödedi ve inerken ‘Ben bunları o papaza sorarım’ dedi.

 

Şimdi insanların bir şeyleri protesto ederken geleceğini çok iyi düşünmeleri gerekir. Bir Müslüman’ın İncil veya Tevrat gibi Allah’ın kelamı olan kitapların yakması asla hoş karşılanamaz ve o insana zaten bir müslüman gözü ile bakılmaz.

 

ABD ve batılı ülkelerde okuma oranının yüzde 100 lere ulaştığı söylenir ama, halk devletinin ne gibi hinlikler peşinde olduğunu pek bilmiyorlar, taksiye binen kadının dediği gibi tüm olayları kilisenin papazından mı öğreniyorlar, Hani bunlarda yüzde yüz demokrasi, yüzde yüz özgürlük vardı.

 

Bizim ülkemizdeki insanların bütün dinlere saygılı ve hoşgörülüdür, Bu bizim temel kuralımızdır. Zaten İslam’ın inceliği, kalitesi,  değeri bu.

 

50 yıldır edindiğim şu ki,   İnsanları katlederek hiçbir amaca ulaşılmaz…

 

Görüşmek dileğiyle sağlıklı ve mutlu kalın, hoşça kalın.

 

Necati Keskin

 

31.Aralık.2016

 Bu yazı 12742 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI