Bugün...


Necati KeskinFacebookta Paylaş

Oruç’u Niçin Tuttuğumuzu Bilelim
Tarih: 05-05-2019 23:51:00 Güncelleme: 05-05-2019 23:51:00


Bu sene de 6 Mayıs 2019 da idrak edip 3 Haziran 2019 günü akşamı sona erecek mübarek Ramazan ayı bizlere ve ülkemize hayırlar getirmesi deliğişyle sağlıklı nice ramazan aylarına ulaştırmayı cümlemize nasip etsin……

 

Koşullar ne kadar zor ve ağır olursa olsun, sayılı günler çabuk geçermiş.

 

Her hangi bir topluma dini bilgiler verecek düzeyde birisi değilim ama yaşım ve sadece İslam’a  bakış açım “Adaletin, doğruluğun, dürüstlüğün ve kul hakkının” ön planda tutulması Müslüman’lığın temel ilkesidir.

 

Önemli olan, ömrünüzü bu yolda  nasıl geçirdiğinizdir.

 

İlahişatçı Prof. Mehmet Okuyan hocamın “Dünya’daki İslam ülkelerindeki insanların yüzde 75’i Allah’a kul ve Peygamberine de ümmet olmanın, ne anlama geldiğini tam bilmiyor veya bilemiyor” diyor.

 

Ne kadar doğru söylüyor, Haklı da!..

 

Hal böyle olunca; İslam Dünyasında Müslüman olmanın gurunu yaşamıyor veya Müslüman gibi davranamıyor, bilinçsiz kendisini kötülüklere meylediyor, çeşitli günahlara bulaşıyor, hak, adalet ve kul hakkı nedir, önemsemiyor, Kendi çıkarlarına  özgü  yalan, yanlış tavırlar sergiliyor,

 

Yani, içinde yaşadığı toplumun fikir ve düşünceleri kendi fikirleri gibi zannediyor, yani işin diğer bir yanı ise yaptıklarının İslam dinin özüne uygun olup olmadığının farkında bile  olamıyor.

 

Artık insanlar, öyle bir hale gelmiş ki, artık Allah’ın emirlerinden kendi akıl ve mantığına uygun insanların  sözlerine inanmaya başlıyor. Buna İslam dininde “Şeytana uyma” denir.

 

İnşallah diliyoruz ve umuyoruz ki bu Ramazan ayında tutulan Oruçlarla, insanlığın ve özellikle Müslümanların uyanışına bir vesile olsun.

 

Ramazan ayı, Allah’ın Müslümanlara büyük bir nimetidir. Bu ay tövbelerin, duaların, hayır ve hasenatın kabul olduğu mübarek bir aydır. Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı olan Ramazan ayı, İslamiyet’te oruç tutma ayıdır.

 

Ramazan ayında, Oruç vesilesiyle edindiği alışkanlıklarını, Oruçtan sonra da devam ettirmesi, kötü olan hiçbir günahı işlememesi, güzel olan işlere devam etmesi istenilen, beklenilen, arzu edilen en büyük temennidir.

 

Günün bu sıcak yaz mevsiminin  günlerinde, sahur vaktinden akşam ezanına kadar geçen zaman içerinde  ruhen ve bedenen oruç tutuyorsak; İslam’ın bize verdiği  kurallara bağlı bir yaşam sürmenin gayret ve çabası içerisinde olalım.

 

Yüce Mevla’m bu ay içerisinde yaptığımız bütün ibadetleri ve dualarımızı  kabul etsin.

 

Nice ramazan aylarına sağlıklı ulaşmanız dileğiyle hoşça kalın.

 

Necati KeskinBu yazı 6060 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Köşe Yazıları
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI