Bugün...


Pakize DuvarcıFacebookta Paylaş

Af Yerine Yeni Çözüm
Tarih: 08-04-2019 11:45:00 Güncelleme: 08-04-2019 12:16:00


Biliyorsunuz ki af ve seçimler bu ülkenin hep gündemindedir.Kahvehanelerde, otobüslerde, okullarda, meydanlarda konuşur da konuşuruz. Siyaset kravat takmış bir cinayettir oysaki.. He bir de her seçim öncesinde geleneksel bir ‘af’ tartışması da gündeme gelir bu seçimden önce geldiği gibi.. Cezaevinde bulunan o ‘kader mahkumları’ hemen  umutlanıverir.. Aslında onların oylarını ve gönüllerini (ç)almak için yapılan bir çeşit oyundur bu. Bu ülkede oy alabilmek için neler yapılmadı ki.. Köylümüze tencere uzatıp ‘’Bu tencerenin kapağını da istiyorsanız bana oy atın.’’ diyen devlet adamları bile oldu. O yüzden milletçe artık seçim öncesi vaatlere kanmamayı öğrendik. Af konusuna da bu aralar bana fazlaca sorulduğu için bu yazımda özellikle değinmek istedim. Yakın bir zamanda birkaç düzenleme olacak ancak afla ilgili değil. Birçok kader mahkumuna ve yakınlarına  umut vermenin gereksiz ve yersiz olduğunu bir avukat olarak belirtmek zorundayım. Adalet Bakanlığı, af yerine kamuoyu vicdanını rahatsız etmeyecek yeni düzenleme üzerinde çalışıyor. Düzenleme, cezaevlerindeki doluluğu düşürecek ve yargının da iş yükünü azaltacak. Belirtmek isterim ki bu düzenlemeler sorunlarımızı kökünden halletmeyince  kesin bir çözüm de olmayacak..

 

Adalet Bakanlığı, ceza infaz sistemindeki aksamaları giderecek, cezaevlerindeki doluluğu düşürecek ve yargının da iş yükünü azaltacak bir paket üzerinde çalışıyor. Yakın bir zamanda meclis gündemine taşınması planlanan pakette, cezaevlerinde kalma sürelerinin düşürülmesi, bazı suçların para cezasına çevrilebilmesi gibi düzenlemeler de bulunuyor. Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden yargı paketinde öne çıkanlar şöyle:

 

CEZA İNFAZ SÜRESİ: Öncelikli olarak ceza infaz sürelerinde indirime girilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda bu sürenin yüzde 50'ye doğru indirilmesi üzerinde düşünülüyor. Böylece eski sisteme geri dönülmüş olacak. Çünkü 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66'a yükseltilmişti. Bu durumda 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50'sini çekenler dışarı çıkabilecek. Terör suçlarında ise infaz sürelerinin korunması eğilimi bulunuyor.

 

AÇIK CEZAEVİNE ALMA: Hükümlülerin açık cezaevine alınma sürelerinin gözden geçirilmesi de masada bulunuyor. Daha kısa sürede açık cezaevine geçişler sağlanarak cezaevlerindeki sıkıntı giderilmeye çalışılacak.

 

UZLAŞMACI VE ARABULUCU: Uzlaştırma, arabuluculuk gibi mahkemeye gitmeden sorunların çözülmesini sağlayan sistemlere dönük düzenlemeler de çalışılıyor. Bunların baktığı konuların kapsamının genişletilmesi ve böylece yargının iş yükünün daha da azaltılması planlanıyor. Bu sistemden yürürlüğe girdikten sonra yargının iş yükünde önemli bir düşüş oldu.

 

HAPİS CEZASI: Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili maddelerinde bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi düşünülüyor. Hangi suçların bu kapsama alınabileceğine bakılıyor. Kamu vicdanını sızlatmayacak suçlar bu kapsama dahil edilecek.

 

CMK'DA DÜZENLEME: Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda bazı düzenlemelerin yapılması düşünülüyor. AB ile ilişkiler ve demokratikleşme açısından hangi değişikliklerin yapılabileceğine bakılıyor.

 

Bu düzenlemeler yakın bir zamanda yapılacak..Kamuoyu vicdanı biraz da olsa rahatlar diye düşünüyorum.Düzenlemeler olsa da af denilen kavram artık (bence)  Anayasa’dan çıkarılmalıdır.Suç varsa, işlenmişse bunun cezası çektirilir. Bu; toplumsal inandırıcılıktır, kurallara, kanunlara uygun davranan vatandaşların ödüllendirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti bir aflar ülkesi. Aynısı imarda da, vergide de var. Birisi beş katlı binasını kurallara uygun yapıyor, diğeri yedi kat yapıp üçünü kaçak yapıyor. O zaman siz kurallara uygun davranmamaya özendiriyorsunuz. Vergisini usule uygun ödeyeni cezalandırıyorsunuz. Bizim yeni beyaz sayfa açmamız gerekiyor ama bu beyaz sayfaların da bitmesi lazım. Af denilen kavram Anayasa'nın 87. Maddesi'nden çıkarılmalı. Eğer çıkarsa bu tartışmalar da biter.

 

Affın alt yapısı ne? Neden gündeme geliyor? Af oluyorsa bunun iki nedeni olabilir; ya hukuk kültürümüzde bozukluk vardır ya da  bizim adalet sistemimiz iyi işlemiyordur. Sadece ceza hukukunu asıl kaynak görerek toplum düzenini sağlayamazsınız. Toplumun yaşadığı siyasi, iktisadi sorunları çözemiyoruz veya adalet sistemi iyi işlemiyor. Demek ki böyle bir kültür oluşuyor. Millet ‘af' istiyor, ‘Suç işlesem de affedileyim' diyor. Bence toplumda hukuk kültürü bozukluğu var, yani toplumda ‘Nasıl olsa affedilir, tutuklanmayayım, dava sürer beş on sene, aradan bir ceza indirimi, örtülü af çıkar' algısı var. Ne yazık ki bizde hukuk kültürü bozuk.

 

Umarım adalet sistemimizin daha iyi işlediği günleri de görürüz.

 

Kendimden de, sizlerden de bu ülkeden de umudunu asla kesmeyenlerdenim.

Sevgilerimle

 

Avukat Pakize Duvarcı

 

 

 Bu yazı 2654 defa okunmuştur.

Cankirisevdalisi / 11-04-2019 17:04

Cezaevindeki doluluk ne olcak avukat hanım?

Ahmet 1806 / 09-04-2019 01:35

Avukat hanım keşke sizin gibi insanlarda affa karşı çıkmasa, bizim yakınlarımız örgüt üyesi degil, hain degil bizler güzel haberler bekliyorduk .Böyle olması yinede iyi .Ankara'dan genç hemşerime selamlar.

Emine Camgöz / 08-04-2019 17:07

Kader mahkumlarına neden af yok ? Bir çok insan cezaevinde haber bekliyor.

Gülfiye Duvarcı / 08-04-2019 17:00

Ellerine sağlık canım ablam. Teşekkürler.

Deniz Dümen / 08-04-2019 16:52

Merhaba Avukat Hanım, Bu kadar açık görüşlü olmanızı taktir ederim, yazılarınızı dikkatle okuyorum. Memleketimizden böyle bir avukat çıkmasını kutluyorum.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Köşe Yazıları
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI