Bugün...


Pakize DuvarcıFacebookta Paylaş

Türkiye’de İş Yerinde Cinsel Taciz
Tarih: 23-07-2019 08:08:00 Güncelleme: 23-07-2019 08:08:00


Cinsel Taciz

 

Bir çalışmada iş yerinde tacize uğrayıp uğramadıkları sorusunu yanıtlayan 1232 kadının %63’ü “evet” yanıtını veriyor. Tacizin kimin tarafından gerçekleştiği sorularına verilen yanıtlarsa şöyle;

 

“Yöneticim” diyenler % 52
“Müşterim” % 20
“Çalışanım” % 18
“Başka departman yöneticisi” % 6
“Paralelim” % 2
“İş ortağım” % 2

 

“Siz ne yaptınız?” sorusuna “Hukuki yollara başvurdum” cevabını veren kadınların oranı ise yalnızca %5:

 

İşverenin cinsel tacizde bulunması,4857 sayılı İş Kanununun 24 ündü maddesinin (II) numaralı bendinin (b) alt bendinde, işçinin haklı olarak iş sözleşmesinin feshine imkân veren nedenler arasında gösterilir.

 

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu 417. maddesi “İşveren, hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak ve saygı göstermek ve işyerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamakla, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.” der.

 

Cinsel tacizin başka bir çalışan veya müşteri tarafından gerçekleşmesi durumunda çalışanla ilişiği kesme, mağdur çalışanı müşteriden koruma ve iş yerinde güvenli bir alan tesis etme sorumlulukları işverene aittir.

 

Cinsel Tacize Uğrayan Kadın İşçinin Hakları

 

Cinsel tacizi işveren gerçekleştirmişse:

 

1) İşçi, İş Yasası’nın 24. maddesinin 2. fıkrasının (b) bendi uyarınca iş sözleşmesini haklı nedenle derhal fesih yoluyla sona erdirebilir. Kadın işçi bu durumda 1 yıldan fazla kıdemi varsa kıdem tazminatına da hak kazanır (ilgili bentte işverenin işçiye cinsel tacizde bulunması işçi için haklı nedenle derhal fesih nedeni sayılmıştır).

 

2) İşçi, Borçlar Kanunu’nun 417. maddesinden hareketle maddi ve manevi tazminat talep edebilir.

 

3) İşçi, tacizci işveren hakkında Türk Ceza Kanunu uyarınca şikâyette bulunabilir.

 

4) İşçi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikâyette bulunabilir.

 

Cinsel tacizi başka bir işçi ya da üçüncü bir kişi gerçekleştirmişse:

 

1) İşçi, tacizi işverene bildirerek gerekli önlemlerin alınmasını isteyebilir. 

 

2) İş Yasası’nın 24. maddesinin 2. fıkrasının (d) bendi uyarınca “İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa” işçi haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanabilir. Yani kadın işçinin bu durumda haklı fesih hakkı, işverene durumu bildirmesine rağmen işverenin gerekli önlemleri almamasıyla birlikte doğar.

 

3) İşçi, tacize uğramaması için gerekli önlemleri almayan ve/veya daha fazla zarar görmemesi için gerekli önlemleri almayan işverenden Borçlar Kanunu’nun 417. maddesinden hareketle maddi ve manevi tazminat talep edebilir.

 

4) İşçi gerekli önlemleri almayan işveren hakkında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikâyette bulunabilir.

 

5) İşçi, tacizci şahıs hakkında Türk Ceza Kanunu uyarınca şikâyette bulunabilir.

 

Cinsel taciz ispatlanmak zorunda mıdır?

 

İşçinin sadece işveren tarafından değil, diğer bir işçi tarafından cinsel tacize maruz kalması durumunda da haklı nedenle derhal fesih hakkı gündeme gelir. Ancak bu hakkını kullanabilmesi için sadece cinsel tacize uğraması yeterli değildir. Cinsel tacizin iş yerinde meydana gelmesi ve durumun işverene bildirildiği halde gerekli önlemlerin alınmaması söz konusu olmalıdır.İşveren, iş yerinde çalışan işçileri cinsel taciz olaylarına karşı korumakla yükümlüdür. Bu nedenle işçisinin, bir başka işçisine cinsel tacizi söz konusu ise, tacizci işçinin iş sözleşmesini haklı sebeple derhal feshetme olanağı bulunur. Bu haklı nedenle fesih hakkı, İş Kanunu'nun 25/II.c maddesinde işverene tanınmıştır.İş yerinde cinsel taciz olaylarının ispatı sorunludur. Zira tanık tedariki güçtür. Yargı kararlarına baktığımızda ise, tanıkla bu durumun ispatının güçlüğü üzerinde durulmuştur.

 

Yargıtay’ın son yıllarda verdiği bir kararında, kadın işçinin işverene hitaben cinsel taciz hakkında yazdığı mektubu, tanık beyanlarını da dikkate alarak, “bir kadın işçinin nedensiz yere kendisinin cinsel tacize uğradığı yönünde bu kadar ayrıntılı olarak açıklamada bulunması hayatın olağan akışına aykırıdır” diyerek, tacizci işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesini haklı nedenle yapılan fesih olarak kabul etmiştir. Son olarak iş yerinde cinsel taciz aynı zamanda kişilik haklarının ihlali niteliğindedir. Cinsel tacize maruz kalan işçi, kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia ederek cinsel tacizde bulunan kişiden yukarıda belirtilen yasal haklarına ilaveten tazminat da talep edebilir.Bu yazı 4068 defa okunmuştur.

Hamit Erdoğan / 06-08-2019 01:02

Bayramda Çankırı da mısınız Avukat hanım?

Arif Kaya / 24-07-2019 21:23

Avukat hanım siz ceza davalarınamı bakıyorsunuz? Maile dönüş yapıp numaranızı yollar mısınız? Önemli bir davamız var.

Sadık Demir / 24-07-2019 11:53

Pakize Hanım, elinize sağlık çok akıcı bir dille yazıyorsunuz devamını bekliyoruz.

Lale / 24-07-2019 08:40

Avukat hanım, Benim de bir arkadaşımız başına gelmişti. Ne yapacağımızı bilmiyorduk kendi çapımızda aksiyonlar almıştık. Keşke bunu daha önce biliyor olsaydık. Çok teşekkür ediyoruz. Bu insanların halı belli olmaz böyle durumlar herkesin başına gelebilir. Çok sağolun.

Cankiriliyiz / 24-07-2019 01:14

Avukat.hanım.hep kadinlara.hep.Birazda.biz.erkeklere.yönelik.yazın.

Emine / 23-07-2019 18:59

Nerelerdeydiniz Avukat hanımmm.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Çok Okunan Haberler
Köşe Yazıları
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI