Bugün...


Pakize DuvarcıFacebookta Paylaş

Yoksulluk Nafakasının Süreli Hale Getirilmesi Hakkaniyetli Midir?
Tarih: 18-05-2019 18:30:00 Güncelleme: 18-05-2019 18:39:00


Yoksulluk nafakası son zamanlarda ayrıldığı eşine nafaka ödemek istemeyen erkeklerde olduğu kadar hukukçular arasında da tartışmaya neden oldu. Toplumsal cinsiyet eşitliği  sıralamasında  149 ülke arasında 130. sırada yer alan Türkiye'nin yoksulluk nafakasıyla gündeme geldiğinde refah seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılması ne derece doğrudur? Kadının istihdama katılımının yüksek olduğu ülkelerdeki nafaka uygulamasını ülkemize emsal almak ne derece hakkaniyetlidir? Meslektaşlarıma da bu konuda sitem etmemin bir diğer nedeni ise asgari ücret uygulamasını emsal almakta diretmeyip, insan haklarını emsal almakta diretmeyip, emsal alınacak ya da konuşulacak daha önemli bir çok konu varken ülkemizdeki yoksulluk nafakasına süre sınırı getirmekle uğraşmaları..

 

Yoksulluk nafakasında yeni bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç zaten yoktur. Medeni Kanun’un 175. ve 176. maddeleri doğru okunursa bu zaten anlaşılacaktır. TMK 175/1de; “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak şartıyla geçimi için diğer taraftan malı gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.” denilerek kusuru ağır olan eşin yoksulluk nafakası alamayacağı ve nafakanın mali güç oranında belirleneceği belirtilmiştir. Medenî Kanunun 176.maddesinde belirtildiği gibi nafaka alacaklısı öldüğünde veya evlendiğinde nafaka kendiliğinden ortadan kalktığı gibi fiilen biriyle evli gibi yaşadığında, yoksulluk durumu ortadan kalktığında(kadın kayıtlı ya da kayıtsız çalışmaya başladığında, kadına gelir geldiğinde, miras kaldığında vs), haysiyetsiz hayat sürdüğünde mahkeme kararıyla kaldırabilmektedir. Şu anki yasal düzenlemeyle de mali durumun değişmesi durumunda ödenen nafakanın azaltılabilmesi ya da kaldırılabilmesi mümkündür. 176.maddeye göre de irat olarak ödenen nafakanın toptan da ödenebileceği açıkça hükme bağlanmıştır.

 

Yani yoksulluk nafakası her koşulda süresiz değildir. Kamuoyunda yaratılmaya çalışılan üzücü algının aksine su anki yasal düzenlemede yoksulluk nafakası zaten süresiz ve sınırsız değildir. Yukarıda da belirttiğim gibi kaldırma, değiştirme, azaltma şartları da Medeni Kanunda zaten mevcuttur. Yaşanan mağduriyetler yasal düzenlemeden değil uygulamadan kaynaklanmaktadır.

 

Yoksulluk nafakası sadece kadın eşe degil erkek eşe de tanınmış bir haktır. Uygulamada daha çok kadınlar lehine nafaka hükmedilmesinin nedeni bizim ülkemizdeki kadınların evlilikte ya da boşanmada yoksullaşmasından, cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanmaktadır. Evlilik öncesinde ya da sonrasında çalışma hayatına yönlendirilmeyen, ailede söz verilmeyen kadın kardeşlerimizin yerini “kadının yeri evidir" “En azından 3 çocuk yapin" “Evde otur çocuğa bak" diyerek belirledikten sonra yoksulluk nafakasının süreli hale getirilmesi ne derece adaletlidir?

 

Ülkemizde çalışan kadın oranı 2019 yılında bile %,28 iken ve bu oran Anadolu’da daha da azken, eğitimsiz ve hiçbir mesleki tecrübesi olamayan kadının boşanma ile birlikte iş bulma olasılığı neredeyse hiç yokken yoksulluk nafakasına süre sınırı getirmek ne derece hakkaniyetlidir? Hala bir çok yerde kadının iş hayatında ve sosyal hayatta aktif bir şekilde var olmasına karşı çıkan bir zihniyet varken boşandıktan sonra da kadına “Git çalış ve kendi başının çaresine bak" demek ne derece adaletlidir? Bu konuda kadının var olduğu, eşitsizliklerin olmadığı, istihdamın fazla olduğu Avrupa ülkeleri ile ülkemizdeki düzenlemeyi ve şartları kıyaslamak etik olmadığı gibi Türk kadınlarına karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır aynı zamanda. Böyle bir düzenleme sadece boşanan erkeğin hayatına rahatça devam etmesine yöneliktir  ve kadına yönelik yapılan ağır bir ekonomik şiddettir. Böyle bir düzenlemeyi desteklemek de yolsullukla mücadelede kadınlarımızı yalnız bırakmaktır.

 Bu yazı 1855 defa okunmuştur.

Ayşen 18 / 17-06-2019 19:53

Ben bir kadın olarak söylüyorum. Türkiye de nafaka olmaması daha iyi. Çünkü kesin nafaka alacağını bilen kadınlar çalışmıyor. Madem eşitlikten bahsediyoruz her birey kendi kazanacak. Beden gücü ile para kazanılan bi dünyada değiliz. Tahsili olmayan erkekler daha zor iş buluyor Kadınlara böyle bir ayrıcalık verilmesi en çok kadınlara zarar veriyor.

Nafaka ödeyen erkek / 15-06-2019 19:23

Ben nafaka ödüyorum yıllardır. Bilerek evlenmiyor. Yazınız mantıksız olmuş. Öncelikle demişsiniz ki; nafaka sadece kadına verilmez. En sonda da nafaka süreli hala getirilirse kadına haksızlık olur demişsiniz. Madem nafaka da kanune eşitlik var o zaman niye kadına haksızlık olsun. Sadece kadın alıyorsa nafakayı o zamanda eşitlik var demeyin. Erkek nafaka ödesin yeniden evlenmeye çalışsa nafaka yükü sırtında olsun. Kadın da sigortasız çalışsın parayı yesin. Keza İstanbul da bir mahkeme de süreli nafakayı kabul etti.

Mesut Pehlivan / 21-05-2019 00:56

Mail attım size hanım efendi hukuksal bir sorunumu danışacaktım yardımcı olurmusunuz hemşerinize?

Hüseyin Erdil / 19-05-2019 15:01

Eşimden boşandım ama kızımın annesidir, elbette yanlız bırakmıyacaz sizinle aynı görüşü paylaşıyoru, sağolun .Eski eşim Çankırı gibi bir yer de ne iş yapacak ki? İlahi adaletde var. Evlenirken iyiydi boşanınca kötu mü oluyor? Haklısınız Avukat hanım.

Av. Tuğba / 19-05-2019 12:19

Avukat hanım halihazırdaki bu düzenleme de kadını çalışmamaya ve rehavete itmez mi? Sırf nafaka alabilmeye devam etmek için çalışmayan da bir çok kadın var, sevgilerimle.

Emine Camgöz / 18-05-2019 20:50

Biz Anadolu kadınlarına, gariban yurttaşlara sahip çıktınız için teşekkür ederiz aslan gardaşım.

Cankirisevdalisi / 18-05-2019 20:29

Avukat hanım erkek olmanında zorlukları var, çok feminist bakmışsınız olaya herzamanki gibi.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Köşe Yazıları
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI