Bugün...Yeni Toplum Yararına Program İçin Düğmeye Basıldı
Tarih: 17-09-2018 21:45:55 + -


İlimiz genelinde proje süresince istihdam edilecek 250 temizlik ve 59 güvenlik görevlisinin okullardaki görevlerine 8 Ekim itibariyle başlaması öngörülüyor.


Yeni Toplum Yararına Program İçin Düğmeye Basıldı

Her yıl İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen ve öğrenci velileri başta olmak üzere memnuniyetle karşılanan, okullarda güvenlik ve temizlik görevlilerinin istihdam edildiği Toplum Yararına Program projesi,15Eylül günü Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı ve İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün imzaladığı protokol ile “Güvenli Okul Güvenli Gelecek” sloganı eşliğinde hayata geçiriliyor.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz günlerde Ülke genelinde uygulanacak olan projenin önemini, “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz” cümleleriyle vurguladı. Çeşitli nedenlerden dolayı işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların, toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlayan Toplum Yararına Programlar, bu durumdaki vatandaşlarımızın çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşmasını sağlarken, yapılan işler ile de insanların beğenisini topluyor. Programlara yapılan başvurunun her yıl katlanarak artması, programın nasıl karşılandığını gözler önüne seriyor.

 

İlimiz genelinde proje süresince istihdam edilecek 250 temizlik ve 59 güvenlik görevlisinin okullardaki görevlerine 8 Ekim itibariyle başlaması öngörülüyor. Her yıl olduğu gibi proje çalışanlarına verilecek ücret, vergi ve tüm sigorta primleri İŞKUR tarafından finanse edilecek. Program eğitim-öğretim yılının bitimine eşzamanlı olarak 28 Haziran tarihi ile son bulacak.

 

Proje, ön hazırlıkların ardından,17 Eylül itibariyle vatandaşların başvurusuna açıldı. Başvurular www.iskur.gov.tr  üzerinden, İŞKUR’a şahsen müracaat edilerek ya da İlçe belediyelerinde bulunan İŞKUR hizmet noktaları aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların, öncelikle proje şartlarını gözden geçirmesi tavsiye ediliyor.

 

Okulların Temizliği projesinde, şehit ve gazi yakınları için %20 kontenjan ve %80 noter kurası usulü uygulanıyor. (Şehit ve gazi yakını kontenjanı için, şehit veya gazinin; annesi, babası, eşi, kardeşi, çocukları ve kardeşinin eşi ile muharip gazilerin kardeşi, çocukları, kardeşinin eşi ve torunu olan kişiler, başvuru süresi içerisinde İl Müdürlüğüne durumlarını ibraz eden belgelerle birlikte bizzat başvurması durumunda bu haktan yararlanabiliyor. Müracaat sayısının kontenjandan az olması durumunda geri kalan kontenjan sayısı, noter kurası sayısına ilave edilecek.

 

Okulların Güvenliği projesinde ise katılımcılar mülakat ile belirlenecek. Tüm mülakatlar 24 Eylül Pazartesi günü saat: 9.00’da Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Hizmet Binasında yapılacak. İlçelerde ayrıca mülakat yapılmayacağından ilçelerden başvuran adayların belirtilen tarih ve saatte, geçerli özel güvenlik kimlik belgeleriyle birlikte Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde hazır bulunmaları gerekiyor. Mülakatın tüm gün devam etmesi öngörülüyor.

 

Aynı gün başvuruları başlayan programlardan yalnızca birisine müracaat mümkün olabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabiliyor. Adres kontrolü, başvuru başlangıç tarihi aynı olan programlarda kişinin programa başvuru yaptığı tarihte; başvuruların yetersiz olması durumunda Kuruma kayıtlı işsizlerden İl Müdürlüğünce uygun görülen kişilerin gönderilmesi halinde ise gönderim tarihinde Kimlik Paylaşım Sistemi(KPS)’den çekilen adres üzerinden yapılacak. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; ADNKS’de aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınıyor. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise, başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılma hakkı kazanıyor.

 

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının, net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerden hiçbiri TYP’ye katılamıyor. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için ise bu şart aranmıyor.

 

Program başladıktan sonra açık kalan kadrolarda değerlendirilebilmek için, programa başvuru yapmış olmak gerekiyor. Katılımcı sayısının azalması durumunda boş kadrolar programa müracaat edenlerden karşılanacak.

 

Noter kurası ve mülakat sonucunda belirlenen adaylar, gerekli inceleme ve güvenlik soruşturması sonrası işe başlayacaklardır.

 

 
Bu haber 3302 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI